Lépések a sikeres pénzügyi évhez

Bár már jócskán benne vagyunk a 2019-es évben, még nem késő elkezdeni azoknak a legfontosabb lépéseknek a megtételét, amelyekkel egy pénzügyileg sikeres évet zárhatunk. A reális célok meghatározás sokat segíthet a megvalósításon. Ehhez pontosan mérjük fel a határainkat és a lehetőségeinket!

 

Legyen vésztartalékunk

Egy pénzügyi vésztartalék a biztonsági hálónk alapját kell, hogy képezze, ennek ellenére a legtöbb magyar család nincs felkészülve egy váratlan, akár több százezer forintos kiadásra.

A bajok sokszor ebből indulnak, hiszen egy kiszolgáltatott helyzetben gyorsabban nyúl az ember meggondolatlanul hitelhez, ami a jövőre nézve még nagyobb problémákat generálhat. Éppen ezért szinte kötelező egy pénzügyi vésztartalék megléte, amely jellemzően a havi megélhetésünket fedező pénzösszeg legalább három, egyes szakértők szerint pedig hat - tizenkétszeresét kell elérnie. Azaz ennek a félretett összegnek legalább 3 hónapig fedeznie kell a kiadásainkat olyan esetekben, amikor például átmenetileg keresőképtelenek, munkanélküliek vagyunk. Érdemes havonta egy kisebb részt elkülöníteni a fizetésünkből erre a célra és folyamatosan gyarapítani azt az év folyamán, amíg el nem érjük a számunkra biztonságot jelentő összeget.

Érdemes a vésztartalékot bármikor elérhetővé tenni, de ehhez csak abban az esetben nyúljunk, ha nincs más megoldás, ha pedig költünk belőle, azt a lehető leggyorsabban pótoljuk vissza.

Nézzük át bankszámlánkat, hiteleinket, váltsunk olcsóbbra

A tapasztalatok szerint nagyon kevesen vannak azok, akik pénzügyileg tudatosak, vagyis rendszeresen figyelemmel kísérik pénzügyeik alakulását.

A bankszámlához kapcsolódó kondíciók, esetleges hiteleink alakulásának figyelemmel kísérésével sokat spórolhatunk, ugyanis a jelenlegi banki kínálat igen széles és igen kedvező. Érdemes megfontolni egy esetleges bankváltás, vagy hitelkiváltás lehetőségét is. Ma már több online kalkulátor is elérhető, melyekkel megtalálhatjuk a legkedvezőbb hiteleket a céljainkhoz. A kalkuláció teljesen díjmentes, néhány kattintás, így még sok időbe sem kerül az ajánlatok összehasonlítása, az igénylés pedig azonnal megkezdhető.

Lássuk át kiadásainkat

Ahhoz, hogy bármilyen pénzügyi lépést magabiztosan hozhassunk meg, tisztában kell lennünk a legalapvetőbb dolgokkal: mekkora a bevételünk és abból mennyit költünk különböző dolgokra? Csak mindezek tudatában láthatjuk át igazán, hogy hol tudunk spórolni, hol kell változtatni a szokásainkon és mire tudnánk esetleg többet félretenni.

Vezessük egy-két hónapig a kiadásainkat, aztán meglepődhetünk, hogy mennyit költünk egy-egy általunk jelentéktelennek vélt rendszeres kiadásunkra. Könnyű dolgunk lesz, ha tisztában vagyunk a számokkal, hiszen így könnyen megálljt parancsolhatunk a felesleges pénzköltésnek.

Készítsünk saját költségvetést

Az előző lépésből következik, hogy a kapott adatok alapján megszabjuk, mire mennyit költhetünk havonta, mi az a határ, amit nem léphetünk át. Ehhez különböző, életmódunkhoz illeszkedő kategóriákat készíthetünk, mint például szórakozás, bevásárlás, hobbi, és megadhatjuk akár pontosan forintban kifejezve vagy százalékos arányban, hogy egy hónapban mennyit szánunk erre a kategóriára. A lényeg, hogy próbáljuk meg reális határokat kitűzni és betartani azokat, akár lemondások árán is. Így - azon túl, hogy tudatosabban fogunk vásárolni - pénzt is spórolhatunk, amelyet céljaink megvalósítására fordíthatunk.

Jó, ha képben vagyunk azzal is, hogy hogyan növekednek a megtakarítások, befektetések és mennyi pénz áll a rendelkezésünkre, így azt is láthatjuk, mikor mennyi pénzt tehetünk még félre.

Legyenek hosszú távú pénzügyi céljaink

Ha megvan a vésztartalék, a legjobb formába hoztuk a hitelünket (esetleg vissza is fizettük teljesen) és tisztában vagyunk a pénzügyeink állapotával, érdemes előretekinteni és megfelelően készülni a jövőre, például a nyugdíjra.

A hagyományos pilléren túl Magyarországon további lehetőségek is akadnak az öngondoskodásra, amelyeket támogat az állam. Önkéntes nyugdíjpénztári tagokká válhatunk, köthetünk nyugdíjbiztosítást vagy indíthatunk NYESZ-t, azaz nyugdíj-előtakarékossági számlát. Mindhárom megoldás közös jellemzője, hogy hosszú távú, akár évtizedeket átívelő elköteleződést jelent. Nagyon fontos, hogy mindhárom nyugdíj előtakarékossági forma arra törekszik, hogy ne csak megőrizze, de növelje is megtakaritásaink értékét, azaz a megtakarításunk befektetési alapokba, kötvényekbe, részvényekbe kerülhet a készpénzen kívül, ezért az értékvesztés kockázatával is érdemes számolni. Hatalmas előnye viszont a három megtakarítási formának, hogy az állam is támogatja adóvisszatérítés formájában, az éves befizetéseink után 20 százalékkal.

Ne felejtsük el a rövid távú célokat sem

Ideális esetben nem csak a jelenre, a nem várt eseményekre és a hosszú távú jövőre kell koncentrálnunk pénzügyileg. Jelentős kiadás lehet a gyerekek iskoláztatása, a lakás felújítása vagy az autó cseréje. Ha igazán tudatosak akarunk lenni 2019-ben a pénzügyeink terén, számításba vesszük ezeket a kiadásokat is és felkészülünk rájuk, ezekre is elkülönítjük a szükséges pénzösszeget.

A siker csak rajtunk múlik

Természetesen a lista nem teljes, megannyi pénzügyi kihívás várhat ránk és kitűzhetünk új célokat is. Ez azonban biztos, ha a fenti alaplépéseken elkezdünk dolgozni, biztosak lehetünk benne, hogy jó úton járunk az anyagi biztonság és a pénzügyi siker felé. Már csak nekünk kell elkötelezettnek lennünk és kitartanunk céljaink mellett!

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]