Lendületben a lízingpiac

Elindultak az uniós projektek, ami a beruházásokat generálja, így a kis- és középvállalkozások bátrabban veszik igénybe a rugalmas lízingkonstrukciókat. Ezáltal szárnyal a magyar lízingpiac, az új kihelyezések száma és összegszerűsége a 2008-as válság előtti időszakot idézi.

A lízingkihelyezésekben már 2016-ban bekövetkezett egy pozitív fordulat. Tavaly már az új kihelyezések száma 18 százalékkal haladta meg az előző évit, mely után 2017 végén a teljes portfólió 1368 milliárd forintot tett ki.

Tavaly a járműfinanszírozáson belül a személyautóknál és a kisteherautóknál az új lízingkihelyezések összege 27 százalékkal, 184 milliárd forintra nőtt. Kedvező fordulat, hogy az eszközfinanszírozás is jelentősen, 334 milliárd forintra nőtt. 2017-ben a beruházások növekedésével párhuzamosan bővült a lízingpiac, a járműfinanszírozás pedig a lízingpiac egyik motorja. A flottapiacon az új kihelyezések összege 23 százalékkal, 87 milliárd forintra nőtt.

Az elmúlt év bebizonyította, hogy a lízingtársaságoknak érdemes volt az eszközfinanszírozásra is nagyobb hangsúlyt helyezni. A nehézgépjárművek és gépek finanszírozását magában foglaló eszközök esetében a kihelyezett összeg 12 százalékkal, 337 milliárd forint fölé nőtt. Ezen belül a nehézgépjárműveknél 11 százalékkal, 176 milliárd forintra, a gépeknél pedig 14 százalékkal, 161,5 milliárd forintra emelkedtek az új kihelyezések. A termelőeszközként nyilvántartott gépeknél 66 milliárd forintot tett ki a finanszírozott összeg 2017-ben, ami 39 százalékos emelkedés 2016-hoz képest, ez a növekedés a legmagasabb a lízingpiaci szegmensek között.

Az előrejelzések szerint 2018-ban folytatódhat a bővülés, amiben szerepet játszhat az is, hogy főleg a kis- és középvállalkozások bátrabban veszik majd igénybe a rugalmas lízingkonstrukciókat a különböző beszerzéseknél. Szintén segíthetik a lízingpiaci növekedést az uniós projektek, és ezzel összefüggésben a beruházások élénkülése.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]