KIVA- feltételei részletesen

Már írtunk a KIVA feltételeiről összefoglalóan, a pontosság kedvéért ezeket részletesen is megmagyarázzuk.

 

1. az adózónak az átlagos statisztikai létszáma az adóévet megelőző évben várhatóan nem haladja meg a 25 főt - az állományi létszám meghatározását a Központi Statisztikai Hivatal által kiadott Útmutató a munkaügy-statisztikai adatszolgáltatáshoz című kiadvány 2009. január 1. napján érvényes szabályai alapján kell végrehajtani. Ha majd pl.: 2014 decemberében 2015-re választunk KIVÁT, akkor 2014-ben kell 25 fő alatti létszám)

2. 500 millió alatti bevétel:

Az adózónak az adóévet megelőző adóévben elszámolandó bevétele várhatóan nem haladja meg az 500 millió forintot. Bevételként az értékesítés nettó árbevételét, az egyéb bevételeket, a pénzügyi műveletek bevételeit és a rendkívüli bevételek összegét kell figyelembe venni.

Amennyiben a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) hatálya alá nem tartozó eva-adóalany (bevételi nyilvántartást vezető betéti társaság, közkereseti társaság, egyéni cég) kíván bejelentkezni a kisvállalati adó hatálya alá, úgy az eva-alapot kell bevételként figyelembe venni. Ha pedig kisadózó vállalkozás (azaz most KATA-s) kíván áttérni KIVA-ra akkor az 500 millió forintos értékhatár szempontjából a kisadózó vállalkozás bevételét kell figyelembe venni.

Amennyiben az adózónak a megelőző adóéve 12 hónapnál rövidebb, úgy az 500 millió forintos várható bevételi értékhatárt a működési napok számának megfelelően kell arányosítani.

Az adózónak az adóévet megelőző adóévről készítendő beszámolójában a mérlegfőösszege várhatóan nem haladhatja meg az 500 millió forintot, 12 hónapnál rövidebb adóév esetén az 500 millió forint arányos részét. Beszámoló alatt a Szt., vagy a felhatalmazása alapján kiadott kormányrendelet szerinti beszámolót kell érteni, kivéve az összevont (éves) konszolidált beszámolót.

3. Nincs adószám probléma, vagy nagyobb adótartozás.

Az adózónak az adóévet megelőző két naptári évben az adószámát az állami adóhatóság jogerősen nem törölte vagy függesztette fel. Ha például az adózó 2015. február 1-jei hatállyal jelentkezik be a kisvállalati adó hatálya alá, úgy e feltétel vonatkozásában a 2013. február 1-je és a 2015. január 31-e közötti időszakot kell vizsgálni.

Továbbá nem jelentkezhet be KIVA hatálya alá az a szervezet, amelynek az állami adó- és vámhatóság által nyilvántartott, végrehajtható adó- és vámtartozása meghaladja az 1 millió forintot. Azaz itt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, csak a NAV által nyilvántartott – abból az összes – és csak a végrehajtható adó- és vámtartozást kell figyelembe venni, viszont a helyi önkormányzatok által nyilvántartott adótartozások, illetve az adók módjára behajtható köztartozások nem számítanak az 1 millió forintos határ szempontjából!

4. Nem választhatják a kisvállalati adót az eltérő üzleti éves adózók, mivel a Katv. előírja, hogy a kisvállalati adót választó adózó üzleti évének mérlegforduló napja kizárólag december 31. lehet. További korlátozás, hogy a kisvállalati adó alanyai nem térhetnek át a naptári évtől eltérő üzleti évre, beszámolójukat pedig forintban kötelesek elkészíteni.
 
A feltételek kapcsolt vállalkozásokra is vonatkoznak! Azaz az adózónál és a kapcsolt vállalkozásnál együttesen fenn kell állnia: az állományi létszám-, illetve a bevételi határok számítása során a kapcsolt vállalkozások adatait együttesen kell figyelembe venni, a kapcsolt vállalakozás utolsó lezárt üzleti évi beszámolója alapján.
Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]