Kifizetődőbb az önkéntes jogkövetés

Érdemes az adóellenőrzés előtt kiszűrni a hibákat, ugyanis 2019. januártól a jelenlegi minimum 3,5-szeresére nő a késedelmi pótlék vagy a hiányos adófizetés pótlékának mértéke, ezért érdemes nagyobb gonddal kiszűrni az adózási hibákat és nem megvárni a NAV ellenőrzését.

A gazdaság fehérítése, az adócsalások visszaszorítása, az önkéntes jogkövetés ösztönzése, a tisztességesen adózók esélyeinek növelése a célja az adóellenőrzéseknek, amelyek 2016 óta új szemlélettel történnek az adóhivatal részéről. Az újfajta nézőponttól az adózási fegyelem további javulását, az ellenőrzések hatékonyságának növelését és az adóbevételek emelkedését várta az adóhatóság.

2019-től változott a szabályozás

A késve befizetett adó vagy a NAV által megállapított adóhiány esetén a jegybanki alapkamat dupláját veti ki a NAV, ami éves szinten számítva jelenleg 1,8%. A jövő év elsejétől a késedelmi pótlék az alapkamaton felül 5%pontra nő, ez az jelenti, hogy amennyiben marad a jegybanki alapkamat 0,9%, akkor a 3,5-szerese lesz a büntetés a jelenleginek.

Amennyiben a NAV fedezi fel az adóhiányt, akkor a büntetés az 5,9%-on felül még 50% adóbírságot is tartalmaz majd.

Az önellenőrzés „olcsóbb”, mint egy adóellenőrzés

A hibás bevallás korrigálható önellenőrzéssel is, ebben az esetben a pótlék mértéke a jegybanki alapkamat összege lesz. Mivel a késedelmi pótlék megemelt összege már olyan szintű büntetés, amely az adózókat arra sarkallja, hogy mindenképp érdemes minél előbb javítani az észlelt hibát, mielőtt a NAV szúrja ki azt egy adóellenőrzés során.

Az elmúlt néhány évben már születtek intézkedések, jogszabály változások annak érdekében, hogy ne várják meg az adózók az adóellenőrzést egy-egy hiba javításával, illetve hogy a jogviták gyorsabban lezáródjanak.

Az adóhatóság az együttműködő, és szabályokat követő gazdálkodókat nem szankcionálni kívánja, hanem támogatni a hiba kijavításában. Támogató eljárás indulhat, ha az adóellenőrök látnak esélyt arra, hogy az adózó önként javítsa a hibát, vagy pótolja a bevallást, miután felhívták a figyelmét az önellenőrzés lehetőségére. Ilyenkor az adózónak 30 napja van a hiba önellenőrzéssel történő javítására, és ez időszak alatt az adóhatóság ellenőrzést nem kezdeményezhet. A támogató eljárással a NAV azt is szeretné elérni, hogy erőforrásai szabaduljanak fel és így az adócsalókra nagyobb figyelmet szánhatnak.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]