Kiderülnek a rejtett költségek, jön a TKM

Összehasonlíthatóvá válnak az élet- és nyugdíjbiztosítók, illetve a pénztárak költségei az ügyfelek számára, ugyanis a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2020-tól bevezeti az önkéntes nyugdíjpénztári teljes költségmutatót (TKM).

Ez mindkét piacon élénkítheti a versenyt, és az MNB teljesíti a tavaszi versenyképességi programjában leírt egyik fejlesztési javaslatát. Ez az első olyan mutató, amely szektorközi összehasonlításra alkalmas. A magyar megtakarítási élet- és nyugdíjbiztosításokra már 2010 óta kiszámított teljes költség mutató egyszerűen, könnyen összehasonlítható módon, egyetlen mutatószámban fejezi ki az adott termék teljes költségét. Az önkéntes nyugdíjpénztári TKM, egy feltételezett pénztártag hosszú távú megtakarításait modellezi, a befizetéseiből és megtakarításaiból levont költségeket fejezi ki egyetlen értékben.

Az elmúlt 15 év adatait figyelembe véve, a pénztárak költségei jelentősen, mintegy harmadával csökkentek. Az ajánlás szerint a tkm-et a pénztárak számolják ki, mivel a költségekre vonatkozó naprakész adatok náluk találhatók. Így jövő tavasztól az ügyfelek már maguk is egyszerűen összevethetik az élet- és nyugdíjbiztosítók, valamint az önkéntes nyugdíjpénztárak költségeit.

A most bevezetett mutató növelheti a fogyasztói tudatosságot, és mindkét nyugdíjelőtakarékossági szektorban erősítheti a versenyt. Előzetes kalkulációk szerint a pénztári teljes költségmutatók 0,5 százalék és 2,28 százalék között várhatóak.

A nyugdíjpénztári termékek hosszú távú jellege miatt a tkm-számítást 10, 20, és 30 éves időtartamokra, 45, 50 és 55 éves életkorú tagra és havi 25 ezer forint tagi befizetésre vetítve célszerű elvégezni. Az így kalkulált tkm-értékeket a pénztárak beküldik az MNB-nek, és ha van honlapjuk, akkor internetes felületen is közzéteszik.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]