Kevés nő választja ezt a szakmát

A járvány hatására még jobban felértékelődött a digitalizáció és még szembetűnőbb lett az informatikai szektor munkaerőhiánya. Jól látható az is, hogy ebben a szektorban még mindig rendkívül kevés a női munkavállaló, ami több informatikával foglalkozó céget ösztönöz a különböző, kimondottan nőknek szóló mentorprogramok kidolgozására.

Már a járvány okozta válsághelyzet előtt is több tízezer informatikus hiányzott a magyar gazdaságból, ennek megoldására a szakma véleménye szerint a legnagyobb munkaerő-tartalékot a nők jelentik. Amelyik IT cég felismeri az ebben rejlő lehetőséget és folyamatosan dolgoz ki programokat a női munkavállalók képzésére, az a jövőre nézve komoly versenyelőnybe kerülhet.

A járvány által előidézett digitalizációs hullám rámutatott, hogy egyre fontosabb, hogy jól működő és megbízható informatikai részleggel rendelkezzenek a vállalatok. Sajnos azonban az a tévhit él a köztudatban, hogy a technológiai ágazatok inkább férfias szakmák, és ezzel a társadalmi berögződéssel nehéz leszámolni. Az eddigi kutatások és tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy a nemek arányában kiegyensúlyozott csapatok sikeresebben működnek. Jobb légkör, több ötlet, élénkebb kommunikáció jellemzi őket, ami a teljesítményben is megmutatkozik, ezzel a munkaadók is sokat nyernek.

Jó példaként jár elől a Morgan Stanley és a Nők a Tudományban Egyesület által immár másodszor meghirdetett Smartiz nevű programja, ahol már a középiskolások körében a pályaválasztás előtt a technológiai pályák felé orientálják az érdeklődő lányokat. A Smartiz egy ingyenes fejlesztő, oktató program, amely 10. évfolyamos lányoknak szól, és elsősorban a matematika és digitális készségek, programozási alaptudás fejlesztését célozza. A heti rendszerességű, szakkör jellegű foglalkozássorozat a teljes tanéven átível. Az oktatáson felül a résztvevők egyéni és csoportos pályaorientációs mentorálást is kaptak a Morgan Stanley munkatársaitól, miközben megismerkedtek az informatika alapjaival, munkahely-látogatáson, csapatépítő és személyiségfejlesztő programokban is részt vettek.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]