Jövőtálló munkaerő

A 21. század foglalkoztatási folyamataira katalizátorként hat a koronavírus-járvány, hiszen ebben a helyzetben előtérbe kerül a humántőke fejlesztése. Javában tart a járvány munkaerőpiaci hatásainak felmérése és elemzése, bizonyos rövid távú hatások, a gazdasági visszaesés és a munkanélküliség növekedése már egyértelműen láthatóak.

A jelen és a jövő munkaerőpiaci folyamatait alapvetően három fő irány határozza meg: a folyamatos képzés, tanulás, a munkaerő-összetétel sokszínűsége korban, nemben és még számtalan egyéb tényező alapján, valamint a rugalmas munkavégzés. A vírusjárvány ez utóbbi esetében hatalmas katalizátornak bizonyult az e tekintetben meglehetősen konzervatív kelet-európai régióban. Míg uniós szinten gyakorlatilag minden negyedik munkaerő rugalmasan, azaz otthonról vagy részmunkaidőben dolgozik, addig ez a régióban csak Szlovénia, Lengyelország, Csehország és Görögország esetében haladja meg a 10 százalékot. Magyarországon a rugalmas munkavégzés aránya a 2018-as adatok szerint mindössze 7 százalék, amelyből 4 százalék a részmunkaidős foglalkoztatottak, 3 százalék az otthonról dolgozók aránya. Így a vírusjárvány olyan helyzetben érte a cégeket, hogy az otthoni munkavégzésre hirtelen kellett berendezkedni.

Az Adecco Csoport készített egy kiadványt, melyek azok a fejlesztésre váró területek, amelyekre most fókuszálni kell, hogy jövőtállóvá tegyük a munkaerőt:

  • Szakképzett munkaerő: A gyorsan változó munkaerőpiaci körülmények mellett a szakképzett munkaerő növelésével hatékonyabb termelés, magasabb jövedelmezés és nagyobb biztonság érhető el.
  • Időtálló tudás: a munkaerő folyamatos fejlesztése enyhíti a technológiai változások okozta sokkokat és megkönnyíti az új technológiák adaptálását.
  • Munkavállalói képességek mint cégérték: a dolgozók képességei és szaktudása komoly értékkel bír, ezért az át- és továbbképzés hosszú távon gyümölcsöző befektetés a cég számára.
  • Rugalmas munkavégzés: sok ország ugyan még messze le van maradva a rugalmas munkavégzés alkalmazását illetően, a vírus utáni visszatérés azonban jelentősen átalakíthatja ezt a gyakorlatot.
  • Szociális biztonság: az úgynevezett „flexicurity” jegyében a rugalmas munkavégzéssel egyidejűleg a szociális biztonsági hálót az új munkaerőpiaci környezethez kell igazítani.
  • Élethosszig tartó tanulás: az át-és továbbképzés általános irányelv a technológiai változások és az öregedő társadalom miatt.
Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]