Jól átgondolt intézkedési tervek a versenyképességi csomagban

A Nemzeti Versenyképességi Tanács javaslatcsomagot nyújtott be a kormánynak, melynek része a gazdaság jelenlegi helyzetének elemzése, illetve egy részletes cselekvési terv az ország versenyképességének javítására. A jól átgondolt programcsomag elfogadása, mintegy fél százalékos gazdasági növekedéssel járhat.

A programcsomag tartalmazza a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint az Innovációs és Technológiai Minisztérium, a Külgazdasági és Külügyminisztérium és a pénzügyi tárca versenyképességi javaslatait.

A Nemzeti Versenyképességi Tanács által elfogadott programcsomag hat fő területen 30 javaslatot tartalmaz, melyek között szerepel az adózás egyszerűsítése, az adóadminisztráció gyorsítása, a kismamák, az inaktívak és a közfoglalkoztatottak munkába állásának ösztönzése, a vállalatok üzleti környezetének minőségi javítása, az oktatásnak a gazdaság igényeihez igazítása.

A versenyképesség javítása szempontjából fontos feladat a vállalati termelékenyég növelése, egyúttal az innovációs rendszer és a közszféra hatékonyabbá tétele a digitális megoldások alkalmazásának kiterjesztése.

Továbbá nagy szükség van a gazdaság igényeihez alkalmazkodó, készség- és képességorientált oktatási rendszer biztosítására, az egészségügyi alapellátás megerősítésére, valamint szükség van a prevenciós programok javítására, kiszélesítésére.

A kormány tovább csökkenti 2-2 százalékponttal a szociális hozzájárulási adó mértékét, valamint a jelenlegi hatéves bérmegállapodást folytatni szeretné 2022 végéig. Célként szerepel a foglalkoztatási szabályok hatékonyabbá tétele, a lazább keretek kialakítása.

A jövő évben tervezi a kormány az új állami, nyugdíj-előtakarékossági célú kötvény megjelenésével a piacon.

A kormány számításai szerint a javaslatok elfogadása és megvalósítása jelentősen javítaná a kkv-k innovációs képességét, elérhető tenné, hogy 2020-ra a GDP-hez mérten 1,8 százalékra emelkedjenek a kutatás-fejlesztésre fordított kiadások. Az ország versenyképessége szempontjából fontos, hogy a magyar kis- és közepes cégek előbb-utóbb saját termékkel jelenjenek meg a piacon. Fontos lenne még – és ez a kormány szándéka is – ha az iskolák vállalati szakembereket vonnának be az oktatásba.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]