Jegyzett tőke emelése eredménytartalék terhére

Egy cég élete során elfordulhat olyan esemény, amikor jegyzett tőkét kell emelnie, például egy átalakulás, társasági forma váltás miatt, vagy egyszerűen csak magasabb jegyzett tőkét szeretnének látni a tulajdonosok. Egy eredményesen működő – magánszemélyek által alapított - vállalkozásnál talán az egyik legkézenfekvőbb, hogy az eredménytartalékból emelik a jegyzett tőkét.

A magánszemély részéről adófizetési kötelezettség az eredménytartalék terhére történő jegyzett tőke emelés során nem merül fel, csak majd később, a tőkeemeléssel megszerzett üzletrészek elidegenítésekor, jegyzett tőke leszállításakor, illetve végelszámolás, felszámolás, átalakulás stb. esetén.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995.évi CXVII. törvény (szja-törvény) 77/A § (2) bb) pontja alapján nem minősül bevételnek a magánszemély által értékpapír formájában megszerzett vagyoni érték, ha azt a magánszemély a társas vállalkozás jegyzett tőkéjének a saját tőke terhére történő felemelése révén szerezte.

Mivel a magánszemély az eredménytartalékot adózatlanul használta fel a tőke emelésére, így a későbbi szja kötelezettség megállapításához elkülönített nyilvántartást kell vezetni a tőkeemelés során megszerzett üzletrészek értékéről, valamint erről az alábbi előírás alapján adatot is kell szolgáltatnia a ’K71 –es nyomtatványon.

Az szja-törvény 77/A (4) bekezdés szerint a belföldi székhelyű társas vállalkozás (átalakulása esetén jogutódja) – az adóévet követő január 31-éig – jegyzett tőkéjének a saját tőke terhére történő felemelését, átalakulását vagy az általa kibocsátott átváltoztatható kötvény átalakítását követően magánszemélyenként adatot szolgáltat az adóhatóság részére az említett jogügylet révén kibocsátott (megemelt névértékű) összes értékpapírról, továbbá az így kibocsátott (megemelt névértékű) értékpapír átruházásáról, bevonásáról, átalakításáról és kicseréléséről. A magánszemély az említett jogügylet révén megszerzett (megemelt névértékű) összes értékpapírjáról elkülönített nyilvántartást vezet; az értékpapír megszerzésére fordított értéket az eredeti értékpapír(ok) megszerzésére fordított érték – és az esetleg teljesített vagyoni hozzájárulás – alapulvételével, annak megfelelően határozza meg.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]