Hogyan rendezhetem az adótartozásom

A NAV tájékoztatót adott ki a különböző adózási helyzetekben teendő feladatokról. Az adóhatóság az adózók által bevallott, terhére kiszabott, esetlegesen ellenőrzéssel megállapított kötelezettségről és a teljesített befizetésekről adónemenkénti részletezésben egy áttekinthető nyilvántartást, adószámlát vezet, melynek adónemenkénti vagy mindösszesen egyenlege lehet túlfizetéses vagy hátralékos is.

Amennyiben lejárt esedékességű, végrehajtható tartozása van, az adó- és vámhatóság felhívhatja annak rendezésére. Az ügyfélkapuval rendelkező adózók részére kizárólag elektronikusan, az azzal nem rendelkező adózóknak postai úton megküldött fizetési értesítés tartalmú levél csupán egy figyelemfelhívás, melyben tartozásáról és esetleges túlfizetéseiről ad tájékoztatást, jelezve, hogy az adó- és vámhatóság foglalkozik a kialakult helyzettel, és a tartozás meg nem fizetéséből akár még végrehajtási eljárás megindítása is következhet.  

A NAV levelének kézhezvételét követően az adózónak lehetősége van önkéntesen megfizetni tartozását a levélhez mellékelt csekken, átutalással, ügyfélszolgálatainkon POS terminálon keresztüli bankkártyás befizetéssel, készpénz-átutalási megbízás (csekk) útján, internetes bankkártyás (VPOS) fizetéssel, vagy Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszeren (EFER) keresztül átutalással az értesítőben feltüntetett számlaszámra. 

Ha az adózó megítélése szerint a rendelkezésre álló határidőben az elmaradások nem rendezhetőek, fizetési kedvezményre (részletfizetés, fizetési halasztás, mérséklés) irányuló kérelmet is terjeszthet elő. A fizetési kedvezményi eljárás magánszemély és egyéni vállalkozó adózónak ingyenes, egyéb adózók esetében 10 ezer forint eljárási illeték merül fel. Részletes szabályokat a NAV 30. számú információs füzete, valamint3014/2016 sz. útmutatója tartalmazza.

Részletfizetés alatt a fennálló tartozás havonként, részletekben történő megfizetését, fizetési halasztás alatt a fennálló tartozás későbbi időpontban történő, egyösszegű megfizetését kell érteni. Gazdálkodó szervezetek esetében a kapcsolódó törvényi szabályozás kizárólag a pótlék és bírság tartozások elengedését teszi lehetővé, szigorú feltételek fennállása és bizonyítása esetében.   

Magánszemély adózók tekintetében nemcsak a pótlék és a bírság, hanem egyéb tartozás elengedésére is sor kerülhet, ha az adó megfizetése az adózó és vele együtt élő hozzátartozói megélhetését súlyosan veszélyezteti. Lehetőség van a fizetési kedvezményre vagy mérséklésre irányuló kérelem elektronikus úton történő előterjesztésére is. Az elektronikus ügyintézés feltétele, hogy az adózó rendelkezzen ügyfélkapus hozzáféréssel. Azon adózók, akik elektronikus bevallás benyújtására kötelesek, kizárólag az Ügyfélkapun keresztül küldhetik be a fizetési kedvezményi, mérséklési kérelmeiket. 

Ha az adózó nem köteles elektronikus bevallás benyújtására, akkor úgy is előterjesztheti a kérelmét, hogy a kitöltött nyomtatványt (FAG01, FAM01 az elnevezésük) kinyomtatja és hagyományos postai úton megküldi, vagy személyesen leadja a NAV bármely ügyfélszolgálatán.


Ha a fizetési értesítőben az adózót túlfizetésről tájékoztatta a NAV, az adószámlán mutatkozó túlfizetését átvezettetheti a hátralékos adónemekre, mellyel a tartozás – az átvezetett tartozás összegéig – megfizetettnek minősül.
Az átvezetés iránt a „1717-es Átvezetési és kiutalási kérelem az adószámlán mutatkozó túlfizetéshez” elnevezésű nyomtatvány kitöltésével és az állami adó-és vámhatósághoz történő benyújtásával rendelkezhet az adózó. 
A 1717. számú nyomtatvány papíralapon és elektronikus úton is benyújtható, továbbá az adónemek közötti átvezetés iránti kérelem az Ügyféltájékoztató és Ügyintéző rendszeren keresztül telefonos ügyintézés keretében is előterjeszthető, amennyiben rendelkezik a rendszer használatához szükséges ügyfélazonosító-számmal. 
Azon adózók, akik elektronikus bevallás benyújtására kötelesek, kizárólag az ügyfélkapun keresztül küldhetik be a nyomtatványt.
Az adózónak tartozásával, valamint annak rendezésével kapcsolatban személyes egyeztetésre a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Ügyfélszolgálatán, ügyfélfogadási időben van lehetősége. Továbbá felvilágosítást kaphat arra vonatkozóan is, hogy elektronikus úton történő teljesítésre kötelezettnek minősül-e.

Az adózó érdeke, hogy az értesítésben megjelölt időben megfizesse a hátralékát vagy fizetési kedvezményi eljárást kezdeményezzen, mert végrehajtási eljárás lefolytatására is sor kerülhet vele szemben, amennyiben a hátralékát az értesítésben megjelölt időn belül nem fizeti meg, és fizetési kedvezményi eljárást sem kezdeményez – figyelmeztet a NAV.

Ennek különösen nagy jelentősége lehet a gazdasági társaságok esetében, hiszen az aktuális minősítéseket a egy éven belüli végrehajtási eljárások befolyásolják, a végrehajtás ténye kizárja a megbízható adózói minősítést. A végrehajtás alatt álló adózók listája a NAV honlapján is közzéteszi, a végrehajtás tényét továbbá a cégjegyzék is tartalmazza. A végrehajtási eljárás minden esetben plusz költséget is jelent az adózók számára. Az 5000 forint végrehajtási költségátalány mellett az egyes végrehajtási cselekmények (például: gépkocsi-, egyéb ingó-, ingatlanfoglalás) további 5000 forint végrehajtási költségminimum kiszabásával járnak. 

Ha a fizetési értesítőben az adózót túlfizetésről tájékoztatta a NAV, az adószámlán mutatkozó túlfizetését átvezettetheti a hátralékos adónemekre, mellyel a tartozás – az átvezetett tartozás összegéig – megfizetettnek minősül.