Hogyan kerülhetjük el a kényszerű leépítéseket

Számos módon elkerülhető a leépítés a koronavírus járvány miatt kialakult helyzetben is nemzetközi HR szakértők szerint. Sok vállalat, ahol a távmunka alternatíva, ott már egy hónapja ebben a formában dolgoznak a munkavállalók. Azoknak a vállalkozások azonban, ahol ez a munkavégzési forma nem megoldható, milyen lépésekre kényszerülnek a jelenlegi bizonytalan helyzetben annak elkerülésére, hogy leépítsék a munkavállalóikat vagy, hogy a jó hírnevüket megtartsák?

Nagy feladat hárul a mostani helyzetben a HR területért felelős szakemberekre. Szinte minden szektorban jelentősen megváltozott a kereslet, vele együtt a munkaerő iránti igény és a létszámtervezés. Át kell alakítani a juttatásokat, a kommunikációs, a toborzási megoldásokat, a humánpolitikai feladatokat. Mindig jól jön a szakértő segítség. A koronavírus járvány miatt kialakult helyzet hazai aktualitásait, valamint a törvényi kereteket figyelembe véve az egyik neves nemzetközi tanácsadó cég HR szakemberei olyan kiadványt készítettek, amelyben szakértő munkaügyi, adózási és IT tanácsokkal, ötletekkel segíthetik a hazai vállalkozásokat. Az összefoglaló javaslat célja – kitérve az adózásra, munkajogi és munkáltatói márkaüzenetekre, javaslatokat és ajánlásokat megfogalmazva -, hogy a döntéshozók fejében ne a leépítés legyen az első gondolat, hanem az alternatív lehetőséget is megfontoljanak

Fontos a jó kommunikáció, a munkavállalók ösztönzése

Most még nagyobb szükség van a megfelelő kommunikációs eszköztár bevetésére, hogy a megfelelő célcsoporthoz a megfelelő üzenetek jussanak el, mindez a leggyorsabb úton és a leghatékonyabb módon. Kiemelten fontos, hogy a vezető munkavállalók számára milyen megtartó eszközök alkalmazására van most szükség.

Ebben a helyzetben talán még fontosabb, hogy a munkáltató mennyire támogatóan áll a munkavállalójához, mennyire rugalmas és ösztönző az új lehetőségek kiaknázására. Hosszú távon ugyanis sokat nyerhet, ha a munkavállaló elkötelezett a munkáltatója iránt.

Fejlesztés

Érdemes a szervezeteknek az esetlegesen felmerülő kapacitásaikat képzésre, olyan tudás és képességek megszerzésére fordítani, amelyekre eddig esetleg idő hiányában nem volt lehetőség vagy ez az új helyzet hívja életre az erre irányuló igényt. Ezzel a munkáltató hosszú távon előnyt kovácsolhat, hiszen naprakész tudással és felkészülten tudnak válaszolni a felmerülő kérdésekre akkor, ha az élet visszatér a „normál kerékvágásba”.

Jó átgondolt költségoptimalizáció

Ilyen helyzetekben megnő az igény a költségek optimalizálására, így a munkavállalók bér- és béren kívüli juttatásának újragondolására. Érdemes egy belső – például online – felmérést végezni annak érdekében, hogy a munkavállalók valóban azokat a juttatásokat kapják, amelyekre a valós igényük van, így az eredmény nemcsak egy költséghatékonyabb rendszer működtetése esz, hanem a munkavállaló cég iránti elkötelezettsége is növekszik.

Ha nincs más megoldás, mint az elbocsátás…

Amennyiben a munkáltató már minden követ megmozgatott, és arra jut, hogy a létszámcsökkentésen kívül nincs más megoldás, ezt is tudja gondoskodó és emberséges módon lebonyolítani. Létezik olyan támogató eszköz, amely mentális és gyakorlatias tanácsok ötvözetével segít a munkavállalók számára ezt a krízishelyzetet kezelni, és mielőbb új munkát találni. Ezáltal megőrizve a vállalat munkaerőpiacon betöltött jó hírnevét.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]