Hogyan használjam jól az önkéntes pénztáramat

Az önkéntes pénztárak között – melyek elsősorban megtakarítások gyűjtésére jöttek létre -  nyugdíjpénztárt, egészségpénztárt és önsegélyező pénztárt is találhatunk. Ezeket a pénztárakat használhatjuk egészségüggyel kapcsolatos fizetnivalók fedezésére, előtakarékosságra is.

Miért éri meg a pénztártagság?

Elsősorban a kapcsolódó adókedvezmények miatt érdemes pénztárba befizetni. Az adott naptári évben befizetett összegeknek a 20%-át lehet az szja-ból visszaigényelni, egy pénztár esetén maximum 100 ezer forintig (a 2020 előtt nyugdíjba vonulók esetében 130 ezer forintig), több pénztár esetén maximum 120 ezer forintig (a 2020 előtt nyugdíjba vonulók esetén 150 ezer forintig) évente. Az éves maximális adóvisszaigénylési lehetőséghez tehát 750 ezer forintot kell befizetni az önkéntes pénztárak valamelyikébe egy adott évben. Az adóvisszatérítés a magánszemély által megjelölt pénztárba érkezik, tehát nem vehető fel készpénzben.

Az önkéntes pénztárak azonban minden befizetésből levonnak néhány %-ot a saját működési költségeikre, ez lehet egyforma minden befizetésnél, illetve lehet sávosan változó (csökkenő) is.

A munkaadói befizetések után nem jár a 20% adókedvezmény.

Pénz felvétele önkéntes pénztárakból

Önkéntes nyugdíjpénztárból lehet pénzt felvenni, azonban figyelembe kell venni néhány adózással kapcsolatos szabályt. Az önkéntes pénztárakból kivett pénz után 15% személyi jövedelemadót von le a pénztár, illetve a magánszemélynek be kell fizetnie 22% egészségügyi hozzájárulást is.

Az szja-előleget a kifizető, azaz az önkéntes pénztárak vonják le, és az adóbevallásba a munkáltatónál a bérszámfejtés vagy maga az adózó beállítja, mint levont adót. A 22%-os ehot a magánszemélynek kell megfizetnie.

Egyéb jövedelemnek számít a kötelező 10 éves várakozási idő után a nyugdíjpénztárból teljesített, nem nyugdíjszolgáltatást jelentő kifizetés. A 10 éves időszak után a 2. évtől évenként 10% csökkentő tétel figyelembe vehető. A kötelező 10 év várakozás utáni 11. évben már akár adó és eho mentesen is felvehető a megtakarítás.

Adómentesen felvehető összeg

Az önkéntes kölcsönös biztosítópénztár jóváírhat összeget a tagjának egyéni számlán, a fedezeti alapból történt befektetések hozamaként, amely adómentes.  A kifizetett összeg hozam része után tehát nincs adófizetési kötelezettség. A hozamot itt először a 10 év kötelező várakozás után, majd háromévente egyszer lehet így felvenni. Nemcsak szja-t, hanem ehot sem kell fizetni.

Befektetési lehetőség

Az önkéntes pénztárak közül az önsegélyező pénztárnál és az egészségpénztárnál lehetőség van két évre lekötni a pénzt. Ez a hozamokon felül még 10% adójóváírást is jelent a magánszemélynek, két évre, de a 150 ezres visszatérítési maximum akkor sem léphető túl.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]