Hatékony az adóhatóság csodafegyvere

Az utóbbi években átalakult az adóhatóság ellenőrzési gyakorlata. Több kisebb vizsgálattal, a rendelkezésére álló adatok (online pénztárgép, EKÁER, számlaadat szolgáltatás) felhasználásával "szondázza" azt, hogy az adózók betartják-e a jogszabályokat. Mélységi ellenőrzésbe mostanság már csak ott kezd a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, ahol “biztosra mehet” és ilyenkor általában sikerrel is jár.

Az adóhatóság statisztikái szerint 2018-ban az adóellenőrzések 92,5 százaléka úgynevezett jogkövetési vizsgálat volt, ami a lezárt időszakot vizsgáló „hagyományos” vizsgálatnál rövidebb és kevésbé alapos. Az ilyen típusú ellenőrzések száma egy év alatt 36 százalékkal nőtt ugyan, de az eredményessége csupán 14 százalék volt. A „hagyományos” adóellenőrzések aránya tavaly 7,5 százalékot tett ki, de itt négy ellenőrzésből három volt eredményes.

Az adóhatóság a kiválasztást szoftvertámogatott eszközökkel, automatikusan, a rendelkezésre álló adatok elemzésével végzi, ezzel tehermentesítve a revizorokat. A több kisebb ellenőrzés azt a célt szolgálja, hogy az adóhatóság megbizonyosodjon az adózók jogkövetési hajlandóságáról. Amennyiben jogsértés gyanúja merül fel, akkor a NAV immár “biztosra menve” nagyszabású adóellenőrzést indít, amelyet az esetek többségében eredményesen zár le.

Az adóhatóság adataiból látható, hogy a feltárt jogsértések 90 százaléka az általános forgalmi adóhoz kapcsolódik.Az ellenőrzési irányok meghatározására, a kockázatos adózók beazonosítására az adóhatóság a rendelkezésére álló, folyamatosan bővülő adatvagyont használja. Ennek legjelentősebb eleme a valós idejű számlaadat-szolgáltatási kötelezettség, mely az online pénztárgépes adatszolgáltatással kiegészülve lehetővé teszi, hogy az adóhatóság valamennyi jelentősebb összegű belföldi ügyletre rálásson. Az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer (EKÁER) szintén fontos eszköz a NAV kezében, hiszen az áruforgalom ellenőrzésével számos esetben azonosíthat adóelkerülési próbálkozásokat.

A jövőben a szoftver-vezérelt és automatizált eszközök további bővülésére is lehet számítani, hiszen nemrégiben felmerült például, hogy a számlaadat-bejelentés értékhatára alacsonyabb legyen, vagy eltörlésre kerüljön.

A NAV 2018-ban összesen 177 107 ellenőrzést folytatott le, melynek eredményeképpen 257,7 milliárd forint nettó adókülönbözetet állapított meg. A kiszabott adó- és mulasztási bírság, késedelmi pótlék összege pedig meghaladta a 198 milliárd forintot. Az adóhatóság a kiemelt célok érdekében alapvetően az önkéntes jogkövetés támogatására, a kiemelt adózók, valamint a jelentős költségvetési kockázattal rendelkező körök tevékenységének ellenőrzésére helyezte a hangsúlyt.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]