Hatékony a hitelfizetési moratórium, már közvetítik az új nhp hiteleket

Az egyik leghatékonyabb fizetési eszköznek tartja a Bankszövetség a hitelfizetési moratóriumot, mert azonnali segítséget nyújthat a járványhelyzet miatt a munkahelyüket elvesztő ügyfeleknek, valamint azoknak is akiknek jelentősen csökkent a bevételük. A vállalkozásoknak is nagy segítséget jelenthet a moratórium, valamint az is, hogy hétfőtől elérhető a kkv-k számára az nhp hajrá konstrukció.

A hitelfizetési moratórium ideje alatt ugyanakkor arra is van lehetőség, hogy az ügyfelek tovább fizessék hitelszerződéseiket. Ezzel a lehetőséggel sokat élnek is, de nagy segítséget jelent viszont azok számára, akik a kialakult helyzetben elvesztették jövedelmük egy részét, vagy bevétel nélkül maradtak.

Elérhető a kkv-k számára a növekedési hitelprogram hajrá 

A Magyar Nemzeti Bank tájékoztatása szerint, a mikro-, kis- és középvállalkozások számára hétfőtől elérhető a növekedési hitelprogram hajrá (nhp hajrá) konstrukció.  A vállalatok számára 1500 milliárd forintnyi, 2,5 százalékos fix kamatozású forrás nyílik meg, amely legfőbb célja a munkahelyek és a gazdaság versenyképességének megtartása, illetve erősítése.

A növekedési hitelprogram (nhp) az elmúlt 7 évben közel 50 ezer mikro-, kis és középvállalkozás számára biztosított kedvező és kiszámítható kamatozású forrást, ezáltal kiemelkedő szerepet játszott a kkv-szektor hitelezésének beindításában és felfuttatásában.

Éppen ezért az MNB úgy véli, hogy a vállalatok megváltozott finanszírozási igényeihez igazodó nhp hajrá az elkövetkező időszakban újra kiemelt szerepet kaphat a vállalati hitelezésben, valamint újra az egyik legfontosabb forrása lehet a gazdasági növekedésnek.

Az új konstrukció a legfontosabb paraméterei, így a kamat mértéke és a lebonyolítás módja tekintetében megegyezik az nhp korábbi szakaszaival és a megszűnő nhp fix konstrukcióval. Továbbra is elérhetők lesznek beruházási hitelek – ideértve a lízinget is -, azonban bővül ezek felhasználásának köre. Emellett a maximális futamidő 20 évben történő meghatározása az elhúzódó és lassabban megtérülő beruházások finanszírozását is lehetővé teszi. Tekintettel a beruházások esetlegesen hosszabbra nyúló kivitelezési idejére, a hitelek lehívására a szerződéskötést követő 3 éven belül van lehetőség, ami további könnyítést jelent az nhp korábbi szakaszaihoz képest.

Az nhp hajrá keretében a munkahelyek és termelési kapacitások megtartása, valamint a vállalatok likviditásának biztosítása érdekében lehetőség lesz újra forgóeszközhitelek felvételére, lényegében szabad felhasználási lehetőséggel. A forrás így felhasználható vevőkövetelés- és készletfinanszírozáson túl a munkaerőköltség fedezésére, továbbá előfinanszírozhatók EU-s támogatások is, legfeljebb hároméves futamidő mellett. Az adósságszolgálat mérséklése céljából kiválthatók korábban nem az nhp keretében felvett hitelek is, amennyiben azok célja az nhp hajrában engedélyezett hitelcélokkal összhangban van.

A minimális hitelösszeg 1 millió forintra csökkent, így a mikrovállalkozások forráshoz jutásában továbbra is fontos szerepet tölthet be a program. Az egy kkv által elérhető maximális hitelösszeg 20 milliárd forint, ami a kkv-szektor nagyobb szereplői stabilitásának megőrzését segíti elő.

Annak érdekében, hogy az ügyfelek minél hamarabb forráshoz jussanak, a pénzügyi intézményeknek a hitelbírálati döntést az ehhez szükséges információk rendelkezésre állását követő két héten belül kell meghozniuk. A vállalkozásoknak egyszerre több bankot is érdemes megkeresniük hiteligényükkel, hogy minél gyorsabban, minél alacsonyabb kamat és minél kedvezőbb feltételek mellett jussanak finanszírozáshoz.

A pénzintézetek már el is kezdték az nhp hajrá hitelek közvetítését a vállalati ügyfelek számára. Sok bank kibővített kapacitással, valamint gyorsabb, digitális ügyintézéssel igyekszik zökkenőmentessé tenni a források igénylését. Az egyes pénzintézeteknél elérhető konstrukciókról az egyes bankfiókokban, a honlapokon és a telefonos ügyfélszolgálatokon már lehet tájékozódni.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]