Hasít a lízingpiac

Közzétette az idei év első kilenc hónapjának adatait a Magyar Lízingszövetség, mely szerint 17 százalékos növekedés látható az előző év azonos időszakához képest, ami azt jelenti, hogy több mint 500 milliárd forint értékben nyújtottak finanszírozást a lízingszövetség tagvállalatai.

A lízingpiacon belül a legjelentősebb emelkedést az építőipari gépek finanszírozása érte el. Ez a szegmens kiugróan magas, 48 százalékos növekedést produkált, a finanszírozott összeg elérte a 18 milliárd forintot.

Az új autók eladásának 26 százalékos növekedése – ami számszerűsítve 105 ezer személyautó értékesítését jelentette - szintén nagyban segítette a lízingpiac növekedését. Az új személyautókhoz és kishaszongépjárművekhez nyújtott finanszírozott összeg 135 milliárd forintra nőtt, ami a lízingpiacon 46 százalékos növekedést jelent.

A magánszemélyek által igénybe vett lízingfinanszírozás összege meghaladta a 43 milliárd forintot, ez csaknem 53 százalékos növekedést jelent. A magánszemélyek újautó-vásárlásainál a lízing részesedése újból megközelíti a 40 százalékos szintet. A használt személy-, illetve kisteherautók megvásárlásához nyújtott finanszírozással együtt az új üzletek volumene az első kilenc hónapban meghaladta a 180 milliárd forintot, ami kiemelkedő, 38 százalékos növekedésnek felel meg. Ezt kiegészíti még mintegy 58 milliárdos flottafinanszírozás is, ami szintén növekedett a korábbi évhez képest.

A teherautó-vásárlásoknál a finanszírozott összeg szeptember végén csaknem 138 milliárd forint volt, ami 12 százalékos bővülés. A mezőgazdasági gépeknél szintén 12 százalékkal, csaknem 59 milliárd forintra emelkedett a kihelyezett összeg.

A gépek esetében a finanszírozott összeg 10 százalékkal 43 milliárdra csökkent, de a közlemény szerint ez többéves távlatban magas szintet jelent. A visszaesésben szerepet játszik az egy évvel korábbi rekordösszeg, valamint az, hogy sok gépberuházást érintő közbeszerzés van folyamatban, ezeknél a tender lezárása után kapnak szerepet a lízingcégek, így ezen a téren az év utolsó hónapjai jelentősen befolyásolják az éves számokat.

A Lízingszövetség közleménye szerint, a lízingpiaci szereplők tisztában vannak azzal, hogy a negyedévről negyedévre látható kétszámjegyű növekedés nem tartható a végtelenségig, de a rugalmas és olcsó finanszírozást jelentő lízingre egyre nagyobb szüksége van a vállalkozásoknak, ez támaszt ad a piacnak. Ugyanakkor az alacsony kamatkörnyezet, ezzel összefüggésben a szűk marzsok, továbbá az adminisztrációs és szabályozási kötelezettségek a lízingcégek jövedelmezőségét hátrányosan érintik. Az emelkedésnek induló kamatok kockázatként jelentkezhetnek majd a piacon, erre a fix törlesztésű lízingkonstrukciók jelentik az egyik megoldást.

A Magyar Lízingszövetség előrejelzése szerint rövid és középtávon stabil lesz a növekedés a finanszírozott összeget tekintve, ezzel együtt az univerzális finanszírozás, azaz a járművek mellett az eszközfinanszírozás térnyerése várható.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]