Hány fajta adó van Magyarországon?

Egy hazai ügyvédi iroda összeszámolta a magyarországi adónemeket és arra a következtetésre jutott, hogy bár az idén eggyel csökkent a számuk – ami csak technikai jellegű csökkenés volt – kis hazánkban 58 fajta adónemben adózhatunk.

A tendencia észrevehető, már második évben csökken Magyarországon az adók száma. Megszűnt az energiaadó, ami a jövedéki törvény újraszabályozásának köszönhető.

A képet árnyékolja ugyan, hogy számos jogszabályban ma már több, egymástól eltérő jellegű adó is felfedezhető. Egyik kiváló példa erre a helyi adókról szóló törvény január 1-től életbe lépő módosítása, amely az építményadó keretében bevezette a „plakátadó” fogalmát. Ez a reklámhordozót, mint új adótárgyat nevesíti és arra az önkormányzatoknak négyzetméterenként 12.000 Ft-os maximális adómértéket enged megállapítani. Mivel azonban ennek sem a tárgya (ingatlan) sem az alapja (terület) nem tér el jelentősen az építményadóétól, ezért külön adófajtának nem tekinthető.

Mi, mennyi, miből 

A költségvetés számára a legtöbb bevétel továbbra is az áfából származik, ami 2017-ben több mint 3.500 milliárd forintot jelentett. Ez az adónem az előző évhez képest úgy produkált 7 %-os bevétel-növekedést, hogy közben folyamatosan bővül a kedvezményes termékek, szolgáltatások listája. Egyrészt a növekvő fogyasztás és a lassanként beinduló infláció miatt, másrészt a kormányzat részéről történt intézkedések hatására, a hatékonyabb beszedés miatt. Az online számlázás évközi bevezetése ráadásul újabb lökést adhat az áfabevételek növekedésének.

A társasági adó tekintetében kismértékű - 8,5 százalék – csökkenés látszik, ebből az adónemből tavaly kb. 625 milliárd forint bevétele származott az államnak. A csökkenés ellenére ez a szám messze fölötte van a 2015.évi bevételi adatoknak. Ugyanakkor a 2018-as, 40%-kal alacsonyabb bevételi előirányzat (kb. 363 milliárd forint) azt jelzi, hogy az időszakos, vélhetően a növekedési adóhitelből származó tételek jelentősebben torzítják az adatokat.

Átrendeződés az adónemek között, feljövőben a kisadók

A kisadók tekintetében először a tavalyi évben származott több bevétel a katából (98 milliárd forint), mint az evából (64 milliárd forint). A kiva tekintetében láthatóan kezd beérni a adókormányzat kampánya, ugyanis az előző évihez képest 65 %-kal (22 milliárd forintra) nőtt a költségvetés bevétele. Úgy tűnik az adózók kezdik megérteni és „megszeretni” az új és egyszerűsített adónemeket, bár még mindig több bevétel származik az evából – ami már nem hoz adómegtakarítást – mint a kivából.

 

Adónemek 2018-ban (abc sorrendben)

A forgalmazó és a befektetési alap különadója

Kisvállalati adó

A magánszemély egyes jövedelmeinek különadója

Környezetterhelési díj

Általános forgalmi adó

Környezetvédelmi termékdíj

Baleseti adó

Közművezetékek adója

Bányajáradék

Kulturális adó

Biztosítási adó

Magánszemélyek kommunális adója

Cégautó-adó

Munkaerő-piaci járulék

Ebrendészeti hozzájárulás

Népegészségügyi termékadó

Egészségügyi hozzájárulás

Nukleáris hozzájárulás

Egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás

Nyugdíjjárulék

Egyszerűsített vállalkozói adó

Pénzbeni egészségbiztosítási járulék

Élelmiszerlánc-felügyeleti díj

Pénzügyi szervezetek különadója

Energiaellátók jövedelemadója

Pénzügyi tranzakciós illeték

Építményadó

Regisztrációs adó

Erdővédelmi járulék

Rehabilitációs hozzájárulás

Földvédelmi járulék

Reklámadó

Gépjárműadó

Szakképzési hozzájárulás

Gyógyszerforgalmazók különadói

Személyi jövedelemadó

Háztartási munka regisztrációs díja

Szerencsejáték-felügyeleti díj

Helyi iparűzési adó

Szociális hozzájárulási adó

Hitelintézetek különadója

Táppénz-hozzájárulás

Hulladéklerakási járulék

Társasági adó

Idegenforgalmi adó

Távközlési adó

Illeték

Telekadó

Innovációs járulék

Települési adó

Játékadó

Természetbeni egészségbiztosítási járulék

Jövedéki adó

Turizmusfejlesztési hozzájárulás

Kamarai hozzájárulás

Vám

Kisadózó vállalkozások tételes adója

Vízkészlet-járulék

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]