Fontos határidő jár le december 31-én

Az idén január 1-től érvényes törvényi változások miatt mielőbb érdemes átgondolni egyes biztosítási konstrukciók adózását a 2020-as évre vonatkozóan, ugyanis december 31-ével lejár a türelmi idő. A munkáltatóknak és a munkavállalóknak is oda kell figyelniük, nehogy belefussanak egy esetleges költségteher növekedésbe.

2019. január 1-i hatállyal kibővítésre került az adóköteles biztosítási díj fogalma, amely a csoportos biztosítás formájában adott juttatások adózására vonatkozik. Ennek értelmében meg kell vizsgálni, hogy megállapítható-e a magánszemélynek biztosított juttatás pontos értéke, vagy sem. Ez vagy a biztosítási szerződés alapján derül ki, vagy a kifizetőnek arányosítással kell meghatároznia a magánszemélyre jutó biztosítási díj összegét.

Amennyiben az említettek egyike alapján megállapítható a magánszemélynek juttatott pontos érték, akkor a felek között fennálló jogviszony alapján munkaviszonyból származó jövedelemként válik adókötelessé a juttatás. Ilyenkor a munkáltatónak – mivel a biztosítási díj utalásakor nincs lehetősége a munkavállalót terhelő adók levonására – úgynevezett „felbruttósítja” a juttatás értékét, és átvállalja a közterheket. Létezik egy másik ehetőség is, amikor a kifizető a munkavállalóval szembeni követelésként tartja nyilván a közterheket és majd a bérkifizetéskor vonja le azokat.

A gyakorlatban vannak viszont olyan csoportos biztosítási konstrukciók is, amelyek esetében nem határozható meg – a magánszemély szintjén – a juttatás pontos értéke. Ilyen például, az úgynevezett állománybiztosítások díja, ami az átlagos munkavállalói létszám alapján kerül meghatározásra, és nem követi a biztosítási év során a dolgozói állományban bekövetkező változásokat. Az ilyen konstrukció nem teszi lehetővé, hogy a kifizető az adóköteles biztosítás összegét magánszemélyekre bontva határozza meg. Ilyen esetben az adókötelezettség a kifizetőnél keletkezik az egyes meghatározott juttatásokra vonatkozó szabályok szerint.

Az adókötelezettség keletkezésének napja a biztosítási díj kifizetésének napja. Amennyiben egy összegben kerül kifizetésre az éves díj, akkor a közterheket is egy összegben kell megállapítani és befizetni az adóhatóság felé.

Tehát fontos még az év vége előtt a meglévő biztosítási konstrukciók adókezelését átgondolni, és az esetenként megnövekedett költségterhek mérlegelése mellett akár a biztosítási konstrukció változtatását is.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]