Fontos határidő az áfalevonási jogban

2016 elején lépett hatályba az áfatörvényen az a jogszabály, amely két évben maximalizálja azt az időszakot, melyen belül az előzetesen felszámított adó – a korábban öt éves határidő helyett – önellenőrzés nélkül levonható. Az idei év vége már fontos dátum az adólevonás érvényesíthetősége szempontjából.

Az áfalevonási jog már csak két éves időszakig áll nyitva

Az általános forgalmi adóról szóló 2007.évi CXXVII.törvény 2016 januártól hatályos módosításai között szerepel a 153/A. § (1) bekezdésének megváltoztatása, amivel a jogalkotó lerövidítette azt az időszakot, ameddig az adóalanyok a teljesítéssel érintett bevallásuk önellenőrzése nélkül, bármely, elévülési időn belüli áfabevallásukban élhetnek az előzetesen felszámított adó levonási jogával.

Korábban az adólevonási jogot az elévülési időn belül (azaz a fizetendő adó bevallására előírt határidőt tartalmazó év december 31-től számított ötödik év végéig) bármelyik adómegállapítási időszakban érvényesíteni lehetett. A 2016. január 1-től érvényes szabályozás szerint az adott időszaki fizetendő adó:

  • „az ugyanezen adómegállapítási időszakban vagy ezt megelőzően, de legfeljebb ezen adómegállapítási időszakot magában foglaló naptári évet megelőző egy naptári éven belül keletkezett levonható előzetesen felszámított adó összegével csökkenthető".

Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a 2016-ban keletkezett Áfa levonási jogot legkésőbb a 2017. decemberről benyújtandó havi, vagy 2017. IV. negyedévről benyújtandó negyedéves, esetleg 2017-ről benyújtandó éves Áfa bevallásban lehet önellenőrzés nélkül érvényesíteni.


Később csak önellenőrzéssel érvényesíthető 

A fenti időszakban nem érvényesített levonható adót az adóalanyok csak önellenőrzéssel érvényesíthetik, abban az Áfa időszakban, melyben a levonási jog keletkezett (főszabály szerint ez megegyezik az Áfa fizetési kötelezettség keletkezésének napjával).

A jogszabály módosítása következtében már nem opció a véletlenül, esetleg szándékosan, vagy valamilyen taktikai megfontolásból – levonásba nem helyezett áthárított áfát tartalmazó számlák, amelyeket a folyamatosan keletkező fizetendő adó csökkentésére használt a vállalkozás, vagy csak az elévülési időszak vége felé állított be a bevallásba, esetleg egy-egy adóhatósági vizsgálat során kerültek elő.

A főszabály alól azonban vannak kivételek:

  • A közösségi termékbeszerzésekre és egyéb fordított Áfás ügyletekre, mivel azok esetében amennyiben az adózónak van adólevonási joga, azt abban az időszakban érvényesítheti, amelyikben a fizetendő adót meg kell állapítania.
  • A 2016. január 1. előtt keletkezett áfalevonási jogra, amely továbbra is bármely elévülési időn belüli Áfa bevallásban érvényesíthető. 

 

Tehát az év hátralévő részében érdemes számításba venni, vannak-e olyan 2016. évi teljesítésű és áthárított áfát tartalmazó bejövő számlák, amelyek még egyik áfabevallásba sem kerültek be, ugyanis azok még a soron következő havi, negyedéves, vagy éves áfabevallásba beállíthatóak. Akik ezt elmulasztják, és később kívánják az előzetesen felszámított áfa összegét levonásba helyezni, azt már csak önellenőrzés keretében tehetik meg, vállalva annak többlet-adminisztrációs költségeit.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]