ESEF: 2020-tól egységes uniós elektronikus beszámolási formátum

A számvitel területén is elkerülhetetlen a digitalizáció, melynek következő lépéseként a 2020. üzleti évtől bevezetésre kerül az ESEF, azaz az egységes elektronikus beszámolási formátum, amelyet az Európai Unió tőzsdén jegyzett társaságainak kell alkalmazniuk.

Az Európai Bizottság 2018. december 17-én elfogadta a 2004/109/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az egységes elektronikus beszámolási formátumot meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről szóló 2018/815. számú rendeletét (a továbbiakban: rendelet). A magyar nyelvű fordítás 2019. május 29-én jelent meg az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

Mit jelent az ESEF?

Az ESEF (European Single Electronic Format, azaz egységes elektronikus beszámolási formátum) az Európai Unióban alkalmazott új elektronikus beszámolási formátum, amelyet az Európai Unióban tőzsdén jegyzett társaságok pénzügyi kimutatásaira kell alkalmazni a 2020. üzleti évtől kezdődően. A szabályozott piacra bevezetett értékpapírok kibocsátóinak teljes egészében a bővíthető hipertextjelölő nyelven (XHTML) kell elkészíteniük az éves pénzügyi beszámolójukat. Az XHTML nem védett, szabad felhasználású elektronikus beszámolási formátum, amely bárki által szabadon olvasható, mint egy weboldal, nincs szükség külön mechanizmusra vagy szoftverre.

További követelményként azok a tőzsdei társaságok, amelyek a konszolidált pénzügyi kimutatásaikat az IFRS-ek szerint készítik el, a konszolidált pénzügyi kimutatásaikat a bővíthető üzletibeszámoló-nyelv (XBRL) alkalmazásaival kell megjelölniük. Az XBRL géppel olvasható jelölőnyelv, amely lehetővé teszi nagy mennyiségű információ automatizált felhasználását.

A rendelet előírja, hogy kötelező előírásokat kell rögzíteni a jelölés minimális részletezettségére vonatkozóan. Az IFRS-ek szerinti konszolidált pénzügyi kimutatásokban foglalt elsődleges pénzügyi kimutatások (mérleg, eredménykimutatás, sajáttőkeváltozás-kimutatás, cash flow-kimutatás) esetében részletes címkézés előírásával kell biztosítani az elsődleges pénzügyi kimutatások teljeskörű megjelölését. Az IFRS-ek szerinti konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz fűzött megjegyzések esetében blokkcímkézés előírásával kell biztosítani a megjegyzések teljes szakaszainak egy-egy taxonómiaelemmel történő megjelölését. A blokkcímkézés előírása azonban nem korlátozhatja a társaságokat abban, hogy a saját döntésük alapján nagyobb részletezettséggel jelöljék meg az IFRS-ek szerinti konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz fűzött megjegyzéseket.

A közzétételek megjelölésekor a társaságoknak az alaptaxonómia azon elemét kell használniuk, amelynek számviteli jelentése a legközelebb áll a megjelölendő közzétételhez. Ha az alaptaxonómia több eleme is megfelelő, akkor a társaságoknak a legszűkebb számviteli jelentésű és/vagy terjedelmű elemet szükséges választaniuk. Ha az alaptaxonómia legközelebbi eleme tévesen mutatná be a megjelölendő közzététel számviteli jelentését, a társaságok bővítő taxonómiaelemet hozhatnak létre, és azt használhatják az adott közzététel megjelöléséhez. A létrehozott bővítő taxonómiaelem azonban nem kettőzheti meg az alaptaxonómia egyetlen elemének jelentését és terjedelmét sem.

Milyen előnye van az ESEF bevezetésének?

Az ESEF bevezetésétől elvárás, hogy növelje a pénzügyi kimutatásokban szereplő információk összehasonlíthatóságát és átláthatóságát, amely a pénzügyi adatok átfogóbb hasznosíthatóságához és egyszerűbb elemzéséhez vezethet. A végső cél az uniós tőkepiacok átláthatóságának növelése.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]