Építkezik? Mennyi lesz a vége?

Míg a tavalyi évben egy családi ház építésekor a szokásosan be nem kalkulált költségeket körülbelül 2 millió forintra becsülték, addig az idén már ez a szám elérte a 3 millió forintot. Ez egy száz négyzetméteres családi ház építésekor számított többletköltség, tehát ennyivel fog többe kerülni a ház mire elkészül, mint amennyivel az építkezés kezdetekor ki lett kalkulálva.

2018-ban nagyjából 1 millió forinttal, minimumáron számolva 2.614.000 forintra emelkedett azon kiadások összege, melyet az építkezők rendszeresen kihagynak az előzetes kalkulációból. Miből állhat össze ez a többletteher?

Érdekes módon már a tervezési szakasz kapcsán összeállhat egy több mint 1,6 milliós többletköltség; az építtetők kb. 350 ezer forinttal kevesebbel számolnak az építészeti tervnél, 150 ezerrel kevesebbel a felelős műszaki ellenőr díjazásánál, de alulbecsülik a tervezői művezetés, az épületgépészeti terv és a villamossági terv költségét is.

A közművesítés esetén több mint félmilliós pluszköltség szokott jelentkezni, melyből a legnagyobb tétel a villanybekötés, ahol átlagosan 150 ezer forinttal lesz magasabb a számla a vártnál. Ugyanennyivel szerepel a listán a zsaluanyag, illetve a bankköltség és értékbecslés is, de a sitt elszállításánál is rendszeresen 100 ezer forinttal kalkulálnak alul a megrendelők.

Többletköltséget jelenthet 2021-től az is, hogy a csok új szabályai szerint az akkor épülő házaknak még korszerűbbeknek kell lenniük, és legalább 25 százalékos mennyiségben megújuló energiaforrásból kell biztosítani.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]