Életben kell tartani a gazdaságot

A kialakult helyzetben az élet védelme mellett tett intézkedések mellett a másik fontos téma a gazdaság működésének életben tartása. Szakértők szerint a kormány a vállalatok adózásán keresztül segítheti az ágazati szereplőket.

Kitolhatják az adóhatáridőket, szektorspecifikus adókedvezményeket vezethetnek be, és állami megrendeléseket biztosíthatnak egyes ágazati szereplőknek, viszont a korábban tervezett beruházásokat elhalaszthatják.

A turizmus, a vendéglátás, a rendezvényszervezés és a kultúra területén jöhetnek először intézkedések, és a sérült ipari ellátási láncok kijavítása is várható. A gazdasági nehézségek átvészelésére készítendő intézkedéscsomag több százmilliárd forintosra rúghat. A legsúlyosabban érintett ágazatoknak szükségük lesz olyan támogatásokra, amelyek a munkahelyek megőrzését segítik.

Gazdasági szakértők javaslatokat fogalmaztak meg a gazdaság egészére tekintve:

-          a vállalati szektorban fontos lenne a hiteltörlesztések könnyítése, a hosszú távú hitelproblémák kezelése

-          azoknál a cégeknél, amelyek vállalják a munkahelyek megtartását három-hat hónapra fel kellene függeszteni az szja-fizetést

-          át kellene térni a pénzforgalmi-jellegű áfa elszámolásra (csak a ténylegesen megkapott pénz után kellene befizetni az adót)

-          fel kellene függeszteni a késedelmes adófizetéshez kapcsolódó szankciókat

Kérdés, hogy mekkora mozgástere van erre a kormánynak. Az idei költségvetést 1 százalékos hiánnyal és 480-490 milliárdos tartalékkal tervezte a kormány, igaz, ebből a pénzügyminiszter szerint már valamennyit költöttek.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]