Egyre népszerűbb a tömeges szálláshely-szolgáltatás Magyarországon

A munkaerőhiány és a szú ingatlanpiaci kínálat a tömeges szálláshely-szolgáltatás felé tolja a gyártó szektort. Hazánkban több mint 35 ezer ember hiányzik ebből a szektorból, így a nagyvállalatok arra kényszerülnek, hogy a gyártás helyétől több száz kilométerre, illetve akár a határon túlról is toborozzák a szakképzett munkaerőt. Ugyanakkor az ő elhelyezésükre a továbbra is szűk kínálatú albérleti piac nagyon korlátozott mértékben ad lehetőséget, több száz fő folyamatos elhelyezése pedig specializált szakértelmet kíván.

Az úgynevezett kékgalléros munkaerő hiánya elsősorban a hazai feldolgozóipart érinti a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint, az egész iparágban összesen 23 ezer álláshely betöltésére volna szükség. Emellett komoly munkaerőhiány jelentkezik a kereskedelem és gépjárműjavítás területén, ahol jelenleg több mint 6000 fő pótlása a feladat, de több ezer munkavállalóra lenne még szükség az olyan jelentős számban szakképzett fizikai munkaerőt foglalkoztató ágazatokban is, mint az építőipar (2900 fő), a szállítmányozás (3600 fő), valamint a raktározás. Az aggasztó képet erősíti az egyik szálláshely szolgáltatással foglalkozó cég jelenlegi kutatása is, amelynek friss eredményei szerint egyes vállalatoknál 50 százalék feletti fluktuáció is jelentkezik.

A gyártó szektorban működő vállaltoknak kettős problémával kell szembesülniük: Egyrészt nagy távolságokból kell a szakképzett fizikai munkaerőt toborozniuk, másrészt a felvett munkaerőnek biztosítaniuk kell a tömeges elszállásolást. A humánerőforrás osztályoknak együtt kell működniük nem csak a munkaerő-toborzó cégekkel, hanem a szálláshely szolgáltatókkal is.

Ugyanis a kékgalléros munkavállalók az esetek döntő többségében nem képesek önmaguk megoldani szállásukat, hiszen nincs idejük az albérlet keresésére, amelyet a több havi kaució, valamint a bérleti díj előre való fizetése miatt anyagilag sem tudnának megengedni maguknak. A vidéki és fővárosi albérlet-piac – az ingatlanfejlesztéseket ösztönző intézkedések ellenére – kínálata továbbra is szűkös, ami tovább súlyosbítja a magas lakhatási költségeket.

A munkás-elszállásolás problémájának megoldását a professzionális szállásolás tudja biztosítani. Ezt jellemzően a kifejezetten erre a célra át-vagy kialakított épületben, épületenként több száz fő, kiszolgálással támogatott elhelyezése jelenti.  Egy ilyen ingatlan üzemeltetése, több száz munkás egyidejű elhelyezése, ki-be költöztetésük menedzselése, problémáik kezelése, az ingatlan karbantartása folyamatos jelenlétet, ellenőrzést, szakértelmet igényel. A megfelelő munkaerő elszállásolás nagyban segíti a fluktuáció csökkenését, hiszen a dolgozók idejük jelentős részét töltik ezeken a szállásokon.

Visszatekintve, még emlékezhetünk arra az időkre, amikor a gyártó és termelő vállalatok saját munkásszállást működtettek. Jelenleg azonban a kölcsönzött munkaerő arányának növekedésével párhuzamosan a munkások elszállásolására alkalmas jó minőségű kollégiumok és panziókegyre kisebb számban érhetők el. Számos épület felújításra, vagy átépítésre szorul, amihez viszont befektetők kellenek. Viszont hosszú távon jó befektetésnek tűnik, komoly üzleti lehetőséget hordoz.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]