Egyéni vállalkozók: az alanyi áfa mentesség csapdája

Az alanyi áfa mentességi értékhatár kezelése általában sok fejtörést okoz a vállalkozóknak. Főként azoknak, akik csak kicsivel maradnak az értékhatár alatt az adott évben. Velük előfordulhat, hogy nagy meglepetések érik! Vannak olyanok, akik az értékhatár megközelítésekor inkább már nem is tevékenykednek, vigyázva arra, hogy ne kerüljenek át áfa körbe.

Ugyanis az egyéni vállalkozók könyvelése a pénzforgalmi szemléleten alapul, ami nagy általánosságban azt jelenti, hogy a pénzmozgás időpontjában számoljuk el a bevételt és a kiadást is. Előfordul az is, hogy egy adott tevékenységet – amelynek értékével már meghaladná a vállalkozó a mentességi határt – nem számláz ki csak a következő évben. Ám olyan is van, aki december hónapban már teljesített, a teljesítését ki is számlázta, a számlára viszont januári fizetési határidőt ír és kéri is a partnert, hogy csak januárban utaljon, mert akkor a bevételt a következő évre könyveli és így továbbra is maradhat alanyi mentes.

Ez utóbbi esettel van viszont egy nagy probléma: pénzforgalmi szemlélet ide vagy oda, de amikor az áfa mentességi értékhatárt szeretnénk meghatározni, akkor az áfa törvény előírásait kell alkalmazniuk még az egyéni vállalkozóknak is! A pénzforgalmi szemléletet az szja törvény használja arra vonatkozóan, hogy a vállalkozási tevékenység során szerzett jövedelmet milyen szabályok szerint kell leadózni. Az áfa törvény nem használja a pénzforgalmi szemléletet (természetesen kivételt képez ez alól az az eset, amikor az adóalany kifejezetten pénzforgalmi elszámolást választott áfa tekintetében, de ez a lehetőség nem automatikus és nem azonos az egyéni vállalkozókra vonatkozó, jövedelemadózással kapcsolatos pénzforgalmi szemlélettel!). Az áfa törvény tehát teljesítmény szemléletű, és az erre vonatkozó szabályokat – a többi adóalannyal egyetemben – az egyéni vállalkozóknak is alkalmazniuk kell.

Nézzük meg röviden, mit mond az áfa törvény az alanyi adómentesség értékhatárának megállapításáról!

„188. § (1) Alanyi adómentesség abban az esetben választható, ha az adóalany 2. § a) pontja szerinti összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenértéknek – forintban kifejezett és éves szinten göngyölített – összege
a) sem a tárgy naptári évet megelőző naptári évben ténylegesen,
b) sem a tárgy naptári évben ésszerűen várhatóan, illetőleg ténylegesen
nem haladja meg a (2) bekezdésben meghatározott felső értékhatárt.”

Az idézett jogszabályi hivatkozásban kiemelt „megtérített vagy megtérítendő” kifejezés felett, tapasztalatom szerint, sokan elcsúsznak, még esetenként a szakemberek is. A „megtérítendő” szó arra utal tehát, hogy annak az ügyletnek az ellenértéke is beletartozik az adott évi értékhatárba, amelyet már teljesítettek ugyan, de azt csak a következő évben térítik meg! A pénzforgalmi szemléletben történő könyvelés pedig ezen ügyletek ellenértékét nem mutatja!

Ha van olyan ügyletünk, mellyel – ha az még decemberben befolyna – már átlépnénk az alanyi áfa mentes határt, akkor sajnos teljesen mindegy a pénzmozgás dátuma, mert a „megtérítendő” ellenérték is beleszámít a bevételeinkbe!

Ha pedig ezt a szabályt nem ismerjük, vagy nem jól értelmezzük, sajnos előfordulhat, hogy később – akár évek múltán is – derül ki, hogy tévedtünk. Ráadásul, ha ezt nem mi, hanem az adóhatóság állapítja meg, igencsak komoly következményei lesznek, hiszen annak, aki áfa körbe került, rengeteg a tennivalója (a számlákat áfásan kell kiállítania, bevallást kell készítenie, a pozitív áfát be is kell fizetni, stb.). Sőt, ha mindezt elévülési időn belül, akár több évre visszamenőleg állapítják meg, akár az egész vállalkozás léte megkérdőjeleződhet.

Erre a szabályra tehát nagyon oda kell figyelnie mind vállalkozóknak, mind a szakembereknek. Érdemes ennek a szabályozásnak tudatában megfelelő módon tervezni az adott évi teljesítéseket, így nem állhat elő semmi váratlan és utólag már nem korrigálható helyzet.

 

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]