Csúcson a vállalkozási kedv és a kkv-k beruházási hajlandósága

Sokéves csúcson van a kkv-k beruházási hajlandósága, jelenleg ugyanis háromból két cégvezető tervez valamilyen fejlesztést a követő egy év során – derül ki az egyik hazai bank kutatási adataiból. Az Opten céginformációs szolgáltató pénteki adataiból pedig az látható, hogy az első negyedévben 7127 új céget alapítottak, ami tíz százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakáét és öt százalékkal az előző negyedévit. A cégalapítási hajlandóság már második negyedéve tart, amire 2012 óta nem volt példa.

 

Tovább emelkedhet a nemzetgazdasági beruházások volumene, hiszen egy éve folyamatosan javul a hazai vállalkozások beruházási kedve. A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint a kkv-k kétharmada, azaz 67%-a gondolja úgy, hogy valamilyen fejlesztésbe kezd az előttünk álló egy évben. Ez igen látványos előrelépés az egy évvel ezelőtti értékhez képest, amikor a cégek mindössze 41%-a vélekedett így. A javulás mindenképpen figyelemre méltó, hiszen utoljára 2010-ben volt hasonlóan magas szinten a cégek beruházási kedve. A kiskereskedelmi forgalom és a lakossági fogyasztás dinamikus bővülése mindenképpen hozzájárulhat a tervezett beruházások bővüléséhez.

A beruházási célokat tekintve a hatékonyságnövelés került az élre, megelőzve a sokáig első helyen levő informatikai beruházásokat. Az árbevételt tekintve a középvállalkozásoknál, az ágazatokat nézve a mezőgazdasági cégeknél várható leginkább beruházási boom. 

 
Fókuszban a hatékonyságnövelés
Úgy tűnik a cégek a hatékonyság növelését tartják most legfontosabbnak, mivel a gépek, berendezések fejlesztése (35%) már harmadik negyedéve őrzi elsőbbségét az informatikai beruházásokkal (33%) szemben. A gépjárműpark korszerűsítése kissé lemaradva, de stabilan őrzi harmadik helyét (27%), míg az előző negyedévben kiugró ingatlanberuházási hév tiszavirág életűnek bizonyult, és visszakorrigált egy alacsonyabb szintre.

 

Kilőttek az agrárberuházások
A fejlesztési hajlandóság – az előző negyedévben még rendkívüli beruházási lázban égő középvállalkozásokat kivéve – minden árbevétel kategóriában és ágazatban nőtt. A középvállalkozások beruházási kedve 10 százalékponttal, 81%-ra mérséklődött az előző negyedévhez képest, ennek ellenére még mindig közülük készülnek legtöbben fejleszteni, míg a kis- és mikrovállalkozásoknál ez az arány 69% és 63%. 

Tartja magát a cégalapítási kedv
A gazdaság változásaira az építőipar reagál a legérzékenyebben, az ágazat ugyanis már közel egy éve növekedő cégalapítási számokat mutat, mára azonban az energetika, a közigazgatás, a vendéglátás és a logisztika területén is megfigyelhető az általános cégalapítási hullám.

Az első negyedévben 8879 céget töröltek, ami ugyan 13 százalékkal alacsonyabb az előző év azonos értékénél, de hét százalékkal magasabb az előző negyedévinél, ám a cégstruktúrának szüksége is van további tisztulásra.

Nagy kérdés, hogy a most induló cégalapítási hullám mennyire lesz tartós, illetve hosszú távon milyen életképességűek lesznek az új gazdasági társaságok.

Nőtt a hazai lízingpiac is

Két számjegyű növekedést értek el a hazai lízingpiac mutatói – visszautalva a beruházási hajlandóság növekedésére-, megelőzve ezzel az európai mutatókat is. A bővülés a járművek esetében a legjelentősebb, de nőtt a gépek és berendezések finanszírozása is.

Hazánkban a tavalyi évben, éves szinten 18 %-kal, 613 milliárd forintra nőtt a finanszírozott összeg, hasonlóan erős számokra a válság elmélyülése előtt, a 2008-as években volt példa. A lízingpiac hajtómotorja egyelőre a járműfinanszírozás, de jelentős a növekedés a gépek és berendezések esetében is. Hazánkban a tavalyi év során – az európai trendet követve - az autóeladások 40 százaléka már valamilyen lízingkonstrukció segítségével történt.

A magyar piacon szeptember végére a kihelyezett összeg meghaladta a 428 milliárd forintot. Ez az érték még a 2017-es várakozásokat is felülmúlta, akkor 10 % körüli növekedést prognosztizáltak. A képzeletbeli tortából még mindig a személyautók és haszongépjárművek hasították a legnagyobb szeletet, 23 és 19 %-os emelkedéssel. A gépek-berendezések finanszírozása is nőtt, itt 41 %-os volt a bővülés az előző év azonos időszakához képest. Megélénkült a termelőeszközök finanszírozása is, 66 milliárdot tett ki a 2017-ben finanszírozott összeg, ami 39 %-os emelkedés 2016-hoz képest.

Elemzések szerint ugyan az idei év is kedvező lesz a lízingpiac számára, de az sem zárható ki, hogy a növekedés tempója valamivel visszafogottabb lesz, és az értékek egyre jobban közelítenek majd az európai szinthez. Összességében azonban derűsek a kilátások, hiszen az európai gazdaság növekvő pályán van, így a beruházások is bővülni fognak, ami várhatóan kihatással lesz a lízingpiac további bővülésére is.

 


Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]