Az ügyvédi irodák és a KATA

A 2018.január 1-től életbe lépett adótörvény-változások nyomán bővült azon alanyok köre, akik választhatják a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adózást. Ide tartoznak az ügyvédi irodák, ami azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden ügyvédi irodának érdemes volt / érdemes katára váltani.

A tételes adó logikája alapvetően tér el a jellemzően bevétel mínusz költség módon számított jövedelemadókétól: a tételes adó ugyanis nem a nyereség függvényében felmerülő teher, hanem fix költség, amely a nyereséges és veszteséges időszakokban is felmerül.

Első ránézésre nagyon kedvezőnek tűnik, hogy – leegyszerűsítve a számítást – akár átlagosan havi 950 000 Ft adózott jövedelemre is szert tehet a kisadózó, azaz 5 százalékos effektív adóteher mellett szerezhet az adóévben 12 millió forint bevételt. Ez azonban csak abban az esetben igaz, ha a vállalkozásban nem képződnek költségek. A tételes adó inkább az alacsony költségszint mellett működő, munkaidejüket áruba bocsátó szolgáltatók – például könyvelők, tanácsadók, oktatók, ügyvédek, informatikusok – pénzügyi modellje. Igaz ez az ügyvédekre is.

Az ügyvédi tevékenység egyéni ügyvédként vagy ügyvédi iroda keretei között végezhető. Míg azonban az egyéni ügyvéd – mint egyéni vállalkozó – a kisadózás 2013-as bevezetésétől fogva jogosult volt a katát választani (és az adózási mód nagy népszerűségnek is örvend körükben), az ügyvédi irodák számára csak 2018. január 1-jével nyitotta meg a jogalkotó ezt a lehetőséget. Így az ügyvédi iroda négy adózási mód közül választhat: a társasági adó (tao), a kisvállalati adó (kiva), a kisadózó vállalkozások tételes adója (kata), és akár az egyszerűsített vállalkozási adó (eva) szerint is adózhat.

Amennyiben kalkulációs számításokat végzünk, hogy működésünk sajátosságait figyelembe véve, mi nyerhető a kataalanyisággal az látszik, hogy minél mérsékeltebbek az ügyvédi iroda költségei, annál inkább érdemes lehet a tételes adózást választani.

További szempont lehet az ügyvédi iroda számára, hogy a „kisadózó” kifejezés kötelező feltüntetése a kiállított számlákon esetleg presztízsveszteséget okozhat.

Másfelől viszont, a jogszabályi megfelelés költségei csökkenhetnek, hiszen a bevételi nyilvántartás elkészítése a kettős könyvvitelnél jóval kevesebb munkát igényel a könyvelő részéről.

Jó tanács a kata szerinti adózásra váltó ügyvédi irodának az, hogy továbbra is figyelje költségeit, így az év végén a tényadatokat össze lehet majd vetni a váltást megalapozó tervadatokkal, és a jövőre nézve le lehet vonni a következtetéseket.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]