Az idén is folytatódnak a fejlesztések a NAV-nál

Ebben az évben tovább folytatódik az informatikai rendszerek fejlesztése, az okos megoldások bevezetése az adóhatóságnál. A következő időszak egyik fontos feladata a közérthetőbb kommunikáció bevezetése, az adminisztráció csökkentése, a digitalizáció további fejlesztése, továbbá a partnerközpontúság a hatékonyság növelése érdekében.

A Nemzeti Adó-és Vámhivatal egyik stratégiai célja, hogy további olyan ügyfélközpontú eljárásokat vezessen be, amelyekkel a hivatal még inkább partnere lehet az adózóknak. A hivatal az adminisztráció csökkentésére, további online megoldások bevezetésére törekszik, aminek eszköze a digitalizáció. Stratégiai cél az is, hogy az adók jelenleginél is hatékonyabb beszedése mellett a hivatal belső működése is hatékonyabb legyen, amihez aktív humántőkére, folyamatosan megújuló szervezetre van szükség.

Tavaly a jogszabályváltozások adta új jogintézmények bevezetésével például a támogató eljárást 11.300 esetben, a mentori programban való segítséget 110 ezer esetben alkalmazták. Az adminisztráció csökkentésére bevezették az online nyomtatványkezelő alkalmazást.

Az online számlarendszer tavaly júliusi bevezetése óta eddig 318 ezer gazdálkodó regisztrált, 14 millió adat érkezett be, az ingyenes számlázó programot 12 ezer felhasználó használja. Huszonkétezer étel- és italautomata szolgáltat naponta adatot az adóhatóságnak. A cégkapun január 1-jétől 110 ezren regisztráltak. Az ekáer rendszerben 13,5 millió bejelentés, az online pénztárgép rendszerben 27 milliárd rekord érkezett be.

A 2018-as évben 14. 253 milliárd forintos bevételt sikerült elérni úgy, hogy befizetést támogató intézkedéseket tettek, például több mint 1 millió elektronikus adózói értesítést küldtek ki. Emellett a behajtásban új szemlélettel, az önkéntes teljesítés ösztönzésével, több mint 266 milliárd forint folyt be az államkasszába.

A Nemzeti Adó-és Vámhivatal munkatársai nagy hangsúlyt fektettek a gazdasági bűnözés visszaszorítására, hatezer ügyben 77 milliárd forint elkövetési értéket derítettek fel, s ennek 61 százalékát sikerült is biztosítani. Továbbá ötvenegy szervezett bűnözési csoportot vontak ki a forgalomból, amelyek továbbműködésükkel 16,3 milliárd forint kárt okozhattak volna.

Az adóhivatal működése számokban: a költségvetési irányzathoz képest 270 milliárd forinttal több bevételt sikerült beszednie a NAV-nak, míg működése 235 milliárd forintba került. A működési költség összegéből 40 milliárd forintot fordítottak fejlesztésekre, többek között a gépjárműpark és az informatikai eszközök megújítására.

A NAV létszáma tavaly 641-el csökkent, jelenleg 18.894 a betöltött létszám, mellyel nagyon hatékonyan kell gazdálkodni a megnövekedett feladatok ellátásához. Ezért nagy hangsúlyt fektetnek a képzésekre, valamint az életpályamodell szinten tartására, hogy a meglévő értékes munkaerőt meg tudják tartani.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]