Átalányadó - költségátalányok

A bevételből az elismert, egyes tevékenységek szerint különböző százalékban meghatározott költséghányad (költségátalány) levonásával állapítható meg a jövedelem.
Az egyes tevékenységekhez kapcsolódó költségátalányok között vannak kedvezményesek, amelyek valamely tevékenységez kapcsolódnak. De ha az alább látható kedvezményes (2. és 3. pont) tevékenység mellett nem kedvezményes tevékenységet is folytat az egyéni vállalkozó akkor az általános költségátalányt (1. pont) kell alkalmaznia. Azaz a kedvezményes kategóriák akkor élnek, ha csak azt a tevékenységet végzi.
 
Ha az egyéni vállalkozó tevékenysége év közben úgy változik, amiért alacsonyabb költséghányad illeti meg, akkor a változást megelőzően keletkezett bevételeire is csak a nem kedvezményes költségátalányt alkalmazhatja. De ha az adóév csak egy részében minősül kiegészítő tevékenységet folytatónak, akkor nem kell a kiegészítő tevékenységre vonatkozó alacsonyabb költséghányadot figyelembe vennie.

Az átalányban megállapított jövedelem is az összevont adóalap részeként adózik.
 
1. Az általános

Költség: a bevételből 40 százalék, kiegészítő tevékenység folytatása esetén 25 százalék. Azaz a jövedelem a bevétel 60, illetve 75 %-a.
 
2. A kedvezményes

Ha a vállalkozó az adóév egészében kizárólag a törvényben felsorolt ipari, mezőgazdasági, szolgáltatási és kereskedelmi tevékenység(ek)et folytat.
 
Költség: a bevételből 80 százalék, kiegészítő tevékenység folytatása esetén 75 százalék. Azaz a jövedelem a bevétel 20, illetve 25 %-a.
 
Azaz aki más tevékenységet is folytat, annak az egész bevételére az általánosat kell alkalmaznia (1. pont), azaz a 40 vagy 25%-os költséghányadot.
 
3. Kiskereskedő – kedvezményes

Az adóév egészében kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet folytató egyéni vállalkozóinál a legtöbb a költségátalány.
 
Költség: bevételből 87, kiegészítő tevékenység folytatása esetén 83 százalék költséghányad levonásával állapítható meg a jövedelem. Azaz a jövedelem a bevétel 13, illetve 17 %-a.
 
További kedvezmény, hogy ha tevékenysége külön-külön vagy együttesen az adóév egészében kizárólag a törvényben felsorolt üzlet(ek) működtetésére terjed ki, a bevételből 93, kiegészítő tevékenység folytatása esetén 91 százalék költséghányad levonásával állapíthatja meg a jövedelmét.

Azaz ekkor a jövedelem a bevétel 7, illetve 9 %-a. Viszont itt is igaz, hogy ha ez a kiskereskedő a felsoroltakon kívül más kiskereskedői tevékenységet is folytat, akkor az egész bevételére már a 83-87 % költséghányadot alkalmazhatja.
 
Ha a kiskereskedő 2. pont szerinti kedvezményes tevékenységből is szerez bevételt, akkor az egész bevételére a 2. pont szerinti költséghányad (60-75%) vehető figyelembe.
 
Továbbá ha bármely kedvezőbb költséghányadú tevékenysége mellett az 1. pont alá tartozó, azaz nem kedvezményes, úgymond általános tevékenységet is folytat, annak csak 40 (kiegészítő tevékenység esetén 25) százalék költséghányadot lehet érvényesítenie.

bővebb információ: http://www.nav.gov.hu/nav/inf_fuz

Amennyiben adó témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]