Aki keres, még talál! Jönnek az újabb pályázati lehetőségek

Nem ért még véget a jó lehetőségek sorozata, ugyanis a következő hetekben 30 milliárd forintos keretösszeggel jelenhetnem meg újabb gazdaságfejlesztési célú uniós pályázatok a kis-és közepes vállalkozásoknak. A forrásátcsoportosításoknak köszönhetően a nagyvállalkozásoknak sem kell csüggedniük, hiszen már él az idei beruházási támogatási program, amely ráadásul már kereskedelmi tevékenységre is biztosít forrásokat. 

Az elmúlt hónapokban többször is változott a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében kiírt pályázatok keretösszege az átcsoportosításoknak köszönhetően. A közbeszerzési kötelezettség miatt kialakult pályázói nehézségek, valamint a jelentős építőipari és munkaerőpiaci drágulások együttesen további szabad, még elosztásra váró kereteket teremtenek a GINOP-ban a meghiúsuló pályázatok miatt.

 

Milyen gazdaságfejlesztési pályázatok várhatók

A pályázatírással foglalkozó szakemberek arra számítanak, hogy május körül az alábbi GINOP-pályázatok jelenhetnek meg a mikro-, kis- és középvállalkozások számára: 

  • A korábbi gazella pályázatnak megfelelő konstrukcióként várható egy Magyar Multi Program névre hallgató felhívás, amely a kiemelt növekedési potenciállal bíró vállalkozások komplex fejlesztéseit támogatja majd várhatóan 50-300 millió forint összegben. A pályázat új eszközök beszerzése mellett várhatóan infrastrukturális és ingatlan beruházást, információs technológiai fejlesztéseket, megújuló energiaforrások használatát, valamint minőség-, környezet- és egyéb irányítási, vezetési, hitelesítési rendszerek, szabványok bevezetését és tanúsítványok megszerzését támogatja majd.
  • A korábbi Ipar 4.0 pályázatnak megfelelő konstrukcióként várható egy Modern Mintaüzem program névre hallgató felhívás, amely a modern üzleti kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztéseket támogatja várhatóan 5-100 millió forint közötti összeggel. A pályázat többek között automatizált termelési rendszerek, gyártási technológiák, folyamatautomatizálási eszközök, szenzor-, és vezérlés technológiák fejlesztését, robottechnológiák alkalmazását, beszerzését támogatja.
  • Egy régebbi konstrukció újraéled majd a szabad vállalkozási zónákban működő KKV-k fejlesztéseinek támogatását célzó pályázat formájában, amely várhatóan 2-10 millió forint közötti támogatást kínál majd. A pályázat új eszközök beszerzése és a kapacitások bővítése mellett információ-technológiai fejlesztéseket támogatja.
  • Sokak számára érdekes lehet az a pályázat is, amely megújuló energia használatát, energiahatékonyság növelését célzó megújuló energiatermeléssel kombinált épületenergetikai fejlesztések támogatására szolgál és az igényelhető támogatás volumene várhatóan 3-100 millió forint között mozog majd.

A pályázás során mire érdemes figyelni

A tapasztalatok alapján például, ha az adott vállalkozásnál a tervezett beruházásramindenképpen szükség van már rövid távon is, akkor olyan beruházásra érdemes pályázatot beadni (a hosszabb bírálati idő miatt), amit a benyújtás után a cég saját felelősségére meg is tud és meg is akar kezdeni. Ez ugyanis az árajánlatok kérése során előny is tud lenni, hiszen jobb árakat is el lehet érni. Viszont ha csak akkor kívánja a beruházást megvalósítani az adott cég, ha már meg is nyerte a pályázatot, akkor mindenképpen a hosszú távú stratégiai célú beruházások megtervezésére van szükség a bírálati és közbeszerzési idő miatt. Az eddigi tapasztalatok alapján ebben az esetben számolni kell azzal, hogy időközben az árak emelkedhetnek, esetleg bizonyos gyártási modellek időközben kivezetésre kerülnek, azaz nem lesznek elérhetőek, így ez gondot okoz a pályázat megvalósítása során.

A pályázatokon való ajánlatkérés során érdemes olyan cégekhez fordulni, amelyek később vállalják a közbeszerzésen történő indulást is, illetve az ajánlatokat érdemes teljes műszaki mélységében kidolgozni, mert ez később megkönnyíti a közbeszerzési dokumentáció összeállítását, illetve biztosan illeszkedik a meglévő üzem technológiai folyamataihoz.

Olyan technológiára és gépekre érdemes pályázni, amelyeket várhatóan nem kell majd módosítani a megvalósítás során, mert ez idő- és pénzveszteséget tud elkerülni. Az időtényező miatt arra is érdemes figyelni, hogy legyen a pályázatban olyan projektelem is, mely nem esik közbeszerzési kötelezettség alá, mert így a megvalósítás és előleg elszámolás gyorsan megkezdhető.

Lehetőségek a nagyvállalatoknak

Már elindult Nagyvállalati Beruházási Támogatási Program, amelyre szeptember 30-ig lehet jelentkezni, de nemcsak nagyvállalatoknak, hanem olyan kkv-knak is, amelyek a tervezett beruházás hatására elérik a nagyvállalati méretkategóriát. A programban továbbra is kiemelt terület a feldolgozóipari és gyártó tevékenységek fejlesztése, valamint újdonság, hogy már támogatható a kis- és nagykereskedelmi tevékenység keretében saját használatra történő automatizált raktárkapacitás létrehozása, illetve az építőipari technológia fejlesztés.

Tehát a 2019-es év még tartogat jó pályázati lehetőséget a mikrovállalkozásoktól egészen a nagyvállalatokig, ezért érdemes résen lenni, főként a beruházni akaró és képes cégeknek.


 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]