A vállalkozások 80 százaléka nem éli túl

A generációváltással kapcsolatban nincs sok hazai tapasztalatunk, hiszen csak a rendszerváltás után alakultak sorra a családi vállalkozások, melyek nagy többsége most ért el a generációváltás szakaszába. A magyar gazdaság számára rendkívül fontos a cégutódlások sikeressége, nem véletlen tehát, hogy a kormány is igyekszik segíteni a generációváltás folyamatát.

Magyarországon még nincsenek meg a családi vállalkozások generációváltásának tapasztalatai, de egyes nemzetközi kutatások szerint a vállalkozások 80 százaléka ezt a változást nem éli túl.

Számos oka lehet ennek a rossz aránynak. Az egyik, hogy a generációváltás sokak fejében csak egy technikai folyamatot jelent, csupán a technikai teendőkre koncentrál, azaz a vagyon szétosztására, az átadással kapcsolatos jogi kérdések tisztázására, a szervezeten belüli és kívüli kapcsolatok folytonosságának megőrzésére.

Talán fontosabb azonban az átadás érzelmi oldala az, hogy az utódok el tudjanak köteleződni a vállalkozás átvételére, működtetésére. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a technikai és az érzelmi egyensúly itt is a sikeresség záloga.

Ami megnehezíti a folyamatot: az alapító és az utód

Egyik részről az alapító, aki évtizedek óta a vállalkozásának él! Valószínűleg nem tudatosan, de úgy épített fel a cégét, hogy nem gondolta át ő van a cégért, vagy a cég van érte? Létrehozott egy élethosszig tartó állást, amely napi tíz-tizenkét órában teljes embert kíván, s amiből nincs kiszállás. Nincs bekalkulálva, hogy van élet a vállalkozáson kívül is, nincs jövőkép, így nehéz kiszállni.

Más részről sokszor felmerülhet az a kérdés, hogy az utódok alkalmasak-e arra, hogy a jól felépített és sikeresen működő céget továbbvigyék. Meg van-e bennük a megfelelő tudás és elszántság.

Az idő múlásával a másik oldal, az utódok fejében is megfordulhat, hogy vajon alkalmasak-e továbbvinni a céget, képesek lesznek-e majd élni a lehetőséggel, viselni a felelősséget. Több olyan cégvezető gyermekei vélekednek úgy, hogy ők nem kívánnak élni a lehetőséggel. Úgy gondolják, hogy még a cég közelébe sem kívánnak menni, mert ők szeretnék látni a gyerekeiket felnőni, fontos számukra az én-idő. Vagy esetleg kipróbálnák magukat más területeken is, mert más a saját jövőképük.

Létezik optimális megoldás?

Amikor elérünk a cégutódlás kérdéséhez, érdemes szakember tanácsát kérni a siker érdekében, hogy szakértő kezekben legyen a szervezetfejlesztési, jogi, pénzügyi rész, továbbá a családtagok érzelmeit is megfelelően kezelni tudják.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]