A vállalatvezetők álmatlan éjszakái

A vezérigazgatók 80 százaléka aggódik világszerte amiatt, hogy a munkavállalók alapvető készségeinek hiánya veszélyezteti a vállalatuk jövőbeni növekedését. Ez az arány az elmúlt öt évben 17 százalékkal nőtt, ami azt mutatja, hogy az új technológiák megjelenésével összhangban nőtt a készségek hiánya miatti aggodalom.

Egy világméretű felmérés szerint a legnagyobb mértékben a japán (95%), illetve a közép- és kelet-európai (89%) vezérigazgatók aggódnak, míg olaszországi (55%) és törökországi (45%) kollégáiknak van a legkevesebb álmatlan éjszakájuk a készségek hiánya miatt. Azok közül, akik a leginkább nyugtalanok, 55% mondta, hogy vállalatuk emiatt nem képes hatékonyan innoválni, 52%-uk pedig a humántőke-költségeik vártnál gyorsabb növekedését említette.

A vezérigazgatók közel fele (46%-a) véli úgy, hogy a jelentős mértékű át-, illetve továbbképzés a legfontosabb kezdeményezés a potenciális szakképzettségi szakadékok megszüntetésére, és mindössze 18%-uk mondja azt, hogy az iparágukon kívülről vennének fel munkaerőt.

Hazánkban az idén év elején készült vezérigazgatói felmérés válaszadóinak 23%-a választaná az át- vagy továbbképzést, illetve 16%-uk toborozna más iparágból. Bár az átképzés jelentősebb befektetést igényel, mint például a szükséges készségekkel rendelkező új munkatársak felkutatása, mégiscsak vonzóbb megoldásnak tűnik, ami ráadásul kedvező fogadtatásra talál a munkavállalók körében

Egy több mint 12 000 munkavállaló részvételével végzett globális felmérés szerint például a munkavállalók örömmel töltenek havonta két napot a munkaadójuk által a digitális készségeik fejlesztése érdekében nyújtott képzéssel.

A továbbképzésre történő hangsúlyáthelyezés hátterében az automatizálás és a mesterséges intelligencia (MI) növekvő alkalmazása áll. Noha ezek a technológiák elkerülhetetlenül kiszorítanak egyes munkavállalókat, a vezérigazgatók eltérő véleményen vannak a változás mértékéről és sebességéről.

Egyértelmű, hogy a digitális felkészítésbe történő beruházás csak egy része annak, ami a jövő munkaerejének megteremtéséhez szükséges, mivel a munkavállalók új készségek elsajátítására való ösztönzése erős tanulási kultúrát feltételez, amely elválaszthatatlan része egy minőségi munkahelynek.

A minőségi munkahely iránt egyre növekvő igény mutatkozik, ami az eredményes és megelégedettséget okozó munkaélményt jelenti, amely megfelel bizonyos minőségi elvárásoknak. A technológia lehetővé teszi a hatékonyság növelését és a költségek kézben tartását, ugyanakkor lehetőséget ad arra is, hogy a munkával eltöltött idő produktívabbá és teljesebbé váljon.

Ma már a munkahelyi modellt az évtizedek óta fennálló viszonylagos stabilitás helyett az állandó változás jellemzi. A vállalatoknak számos akadállyal kell megküzdeniük, a siker érdekében a bizalom kiépítése és fenntartása mind a munkavállalók, mind a gazdasági környezet terén kulcsfontosságú.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]