Bejelenthető az önellenőrzési szándék

Az új adózás rendjéről szóló törvény szerint 2018. január 1-jétől lehetőség nyílt arra, hogy az adózók bejelentsék önellenőrzési szándékukat. Az önellenőrzési szándék nem azonos az önellenőrzéssel, jelentősége, hogy a bejelentés után az adóhatóság nem kezdeményezhet olyan adónemben az adózónál, amely a bejelentésben szerepel.

Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) 54-55. §-ai alapján, ha az adózó az adóhatóság ellenőrzésének megkezdését megelőzően feltárja, hogy az adóalapját, az adót, a költségvetési támogatást nem a jogszabálynak megfelelően állapította meg, vagy bevallása számítási hiba vagy más elírás miatt az adó, költségvetési támogatás alapja, összege tekintetében hibás, az érintett adómegállapítási időszak és adónem megjelölésével még az önellenőrzési nyomtatvány benyújtását megelőzően bejelentheti, hogy önellenőrzést kíván végezni.

Az előzetes bejelentésnek elsősorban abból a szempontból van jelentősége, hogy az állami adó- és vámhatóság a bejelentéstől számított tizenöt napig a bejelentés szerinti adómegállapítási időszak és adónem tekintetében adóellenőrzést nem indíthat az adózónál.

A bejelentés nem feltétele az önellenőrzésnek, tehát önellenőrzés abban az esetben is végezhető, ha azt nem előzte meg az önellenőrzési szándék bejelentése, és önellenőrzésre továbbra is korlátlan alkalommal van lehetőség.

Amennyiben a bejelentést követően elmarad az önellenőrzés benyújtása, a bejelentést tevő adózó emiatt szankcióval nem sújtható.

Önellenőrzési szándék tekintetében ugyanazon adómegállapítási időszak és adónem tekintetében - az adómegállapításhoz való jog elévülési idején belül – csak egyszer tehető bejelentés. Az önellenőrzési szándékot bejelenteni a 18ONELLB jelű nyomtatvány benyújtásával lehet, mely az adóhatóság honlapjáról  a hozzá tartozó útmutatóval együtt – letölthető.

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]