A cégátadás kezdete és vége

Magyarországon a rendszerváltást követően, az 1990-es évek elején alakult - akár családi - vállalkozásoknál ma már aktuálissá válik az átszervezés, a generációváltás kérdése, sok esetben cégutódlással. Az, hogy mennyi ideig tart egy generációváltás és mikor fejeződik be? Talán akkor, amikor a második generációs cégtulajdonost már nem a főnök fiának titulálják, hanem már Ő lesz a nagybetűs főnök.

 

Mondani könnyű, megcsinálni nehéz. A rendszerváltás környékén megalakult családi vállalatok mostanában jutnak el abba a helyzetbe, amikor a cégutódlás kérdése egyszerre "sürgős és fontos" lesz, a megnövekedett családi vállalatokban pedig napjaink gazdasági igényeinek megfelelve kell gondoskodni az átszervezésről. Ez a folyamat akkor kezdődik, amikor a tulajdonost elkezdi foglalkoztatni az utódlás gondolata és akkor fejeződik be, amikor ténylegesen – vagyis minden kontrolljogot átadva, a napi szintű vezetéstől visszavonulva – átadta a vezetést.

Ha a cég már megérett a váltásra

Ahogy egy család esetében, úgy a vállalkozásnál is megváltoznak a folyamatok, a hangsúlyok. Fontos hangsúlyt kell kapnia annak, hogy időben is mérjék fel, mikor van szükség a szerepek újragondolására, átalakítására. Egy átgondolt átszervezéssel ugyanis kivédhetőek a negatív belső és külső „fájdalmas” lépések.


Mindenkinek érdeke egy sikeres utódlás

A visszavonulás nehéz. Előfordult már olyan eset, amikor ugyan a céget már évek óta a fiú vezette, a teljes jogi átadás már régen megtörtént, tehát az apának már aláírási joga sem volt. Mégis egyik nap – amikor a fia elutazott és az apa bement a céghez – megkérdezte az ott dolgozóktól (ahogy annak idején tette), hogy „ez a paksaméta az asztalon csak nem aláírásra vár”? Természetesen az alkalmazottak igennel válaszoltak (régi beidegződés szerint), mire az apa minden utalni valót aláírt. Amikor a fiú hazaért, nem értette, ki és mikor hagyta jóvá a számlákat. Amikor fény derült az egészre, nem győzött magyarázkodni, hogy tévedésből lettek aláírva a számlák.

Ha mindent meg akarunk tenni azért, hogy az eddigi erőfeszítéseink (a vállalatépítés) valamilyen formában fennmaradjanak, először tisztázni kell a család viszonyait, hozzáállását a vállalathoz, a családtagok személyes és közös motivációját a cég jövőjével kapcsolatban, mi a család és a cég hitvallása, melyek a legfontosabb elvek és értékek, amelyektől nem térnek el például egy vállalatfelvásárlás esetén sem. Ha a kérdésekre a megfelelő minőségben és sorrendben sikerül választ adni (fontos hangsúlyozni, hogy nincs jó vagy rossz válasz), akkor lehet továbblépni a tényleges megvalósítás mezejére. Azaz, akkor jönnek elő azok a kérdések, hogy mindezeket hogyan szabályozzuk, milyen a legmegfelelőbb jogi keret, van-e olyan adózási szempont, amelyet figyelembe kell venni.

A vállalati tanácsadásban a cél, maga az út. Minden család egyedi, minden családnak és vállalatnak megvan a maga története, ezért a jövője is egyedi módon alakulhat. A folyamatot nem lehet megspórolni, ha azt szeretnénk, hogy egy élet munkája megmaradjon.

 

 

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]